Diş İmplantı İşlemi Ne Kadar Ağrılıdır?

Diş İmplantı İşlemi Ne Kadar Ağrılıdır?

Hastaların korkulu rüyası ve en büyük sorusu bu operasyonunun ne kadar acı verici olduğu. Ağrı korkusu makul olsa da, günümüz teknolojileri ve prosedürleri diş implantları ile uzun bir yol kat etti. Peki Implant yaptırmak ağrılı bir işlem midir? Implant yaptırdıktan sonra ağrı duyulur mu? Implant yaptırmadan önce dikkat etmeniz gereken şeyler nelerdir? Hangi Implant markasını seçmelisiniz?

İmplanta ihtiyacınız varsa, işte sizi bekleyenler

Implant tedavisinin ne kadar acı verici olduğunu ele alırken, prosedürün kendisini iyi anlamak gerekir. Aslında, uzman bir diş hekimi ne bekleyeceğinizi bilmenizi sağlayacaktır. Gerçek şu ki, her diş implantı operasyonu hastaya göre farklı olacaktır.

Bir diş kaybederseniz, değiştirilmesi gerekir. Aksi takdirde, gelişebilecek sayısız sorun olacaktır. Diş değiştirme için en iyi seçenek diş implantıdır. Bu kesinlikle kişisel bir karardır, ancak takma dişler, köprüler ve hatta kronlar gibi diğer seçeneklere göre implant yaptırmanın bir takım avantajları vardır.

İmplant Ameliyatı Pratikte Nasıl İşler?

Implant tedavinizin sonucunu belirleyen faktörler vardır. Bunlar genel sağlığınız, diş sağlığınız ve kemik seviyenizdir. Diş implantı cerrahi olarak çeneye yerleştirilir. İmplant, orijinal diş kökünün yerini alır ve implantın üzerine labaratuar ortamında üretilmiş yapay bir diş yerleştirilir.

Dental implantlar iki aşamada tamamlanır. 6 aylık tedavi ile ilk adım implantı cerrahi olarak çeneye yerleştirmektir. Implant sağlam bir şekilde sabitlendikten sonra, prosedürü tamamlamak için implantın üzerine fabrikasyon bir diş kaplaması(yapay) yerleştirilir ve takılır. Bı kaplama tercihinize ve bütçenize göre porselen veya zirkonyum kaplama olabilir.

İmplant Markaları Önemli Midir? En iyi Implant Markasını hangisidir?

Diş tedavisinde devrim yaratan ve çok efektif bir metot olan implant, günümüzde organik dişe yakın en sağlıklı yöntemlerden bir tanesidir. Çene kemiğine yerleştirilen materyal yardımıyla bireyin kolaylıkla kullanabileceği bu suni köklü diş, hem hastaları estetik açısından aynı zamanda efektif kullanım yönünden memnun etmektedir. İmplantın bu kadar popüler halde kullanması ve önem kazanması, implant markalarında da çeşitlilikler oluşmasına yol açmıştır. Son zamanlarda sıklıkla talep edilen implant tedavisi, eskiden az sayıda olan implant markalarının ciddi halde artmasına vesile olmuştur. Aşağıda belirttiğimiz markalar dünya genelinde kullanılan en az sorun çıkaran bilindik markalardır.

 • Nobel Biocare
 • Dentsply Sirona
 • Straumann Implant
 • Medentika Implant
 • Implant Direct
 • Zimmer Implant
 • Dti Implant
 • Bredent Implant

Implant markanızı seçerken yukarıda markaları araştırabilir veya implant uzmanınızdan bu markalarla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

İmplant Ameliyatı Sırasında Ağrı Olur Mu?

Diğer diş cerrahisitedavilerinde de olduğu gibi, diş implantında da ağrı ve rahatsızlık olabilir. Bununla birlikte, diş implantı ameliyatının ne kadar acı verici olduğu sorusuna net cevap vermek imkansızdır çünkü  her hasta farklıdır ve her hastanın farklı ağrı toleransı/eşiği vardır.

Günümüzde modern teknikler ve gelişmiş ağrı yönetimi ile diş hekiminiz size pratikte ağrısız bir tedavi sağlayabilir. Hem ağrıyı hem de kaygıyı hafifletebilen çeşitli sedasyon ve anestezi türleri vardır. 

Ameliyattan sonra ağrı olur mu?

Diş implantları işlemi sırasında oluşabilecek komplikasyonlar, tedavi sonrası ağrı ve sızı üzerinde etkili olabilir. Bazı hastalar için morarma, şişme ve hatta kanama olabilir. İyileşme süreci ise, kişiden kişiye değişir. Ancak şişlik ve ağrı 7 ila 10 gün sonra bitmiş olmalıdır.

Ağrı ve rahatsızlık düzeyi ne olursa olsun, çeşitli rahatlama yöntemleri vardır. Bir buz paketi, ağrı yönetimi için her zaman iyi bir yaklaşımdır. Hem reçeteli hem de reçetesiz ağrı kesiciler ağrıyı azaltmak için kullanılabilir. Unutmayın ki bu rahatsızlıklar, uzun süreli yeni bir diş ve diş sağlığı karşılığında kısa süreli ve herkesin tolere edebileceği düzeyde olan rahatsızlıklardır.

İmplant ameliyatı sonrası ağrıyı önlemek için neler yapılabilir?

7 - 10 günlük iyileşme sırasında ağrı ve rahatsızlığı en aza indirmenin birkaç yolu vardır.

 • Diş hekimi talimatlarına uyun
 • İlaçlarınızı düzenli kullanın
 • gerektiği gibi buz paketleri kullanın
 • diş etlerini tuzlu suda yıkayın
 • sıcak yemeklerden kaçının ve daha yumuşak yiyecekler yiyin
 • genel ağız hijyenini koruyun diş fırçalamaya ve diş ipi kullanmaya devam edin
 • ağrının geçmediği ve normal dışı durumlarla karşılaşırsanız mutlaka bir doktora görünün

Bu Haberi Paylaş!