Diş Dolgum Düştü Ne Yapmalıyım?

Diş Dolgum Düştü Ne Yapmalıyım?

Dişimdeki dolgu düştü ve ne yapacağımı bilmiyorum! Ne yapmalıyım?

Bir nefes alın ve rahatlayın. Kendinizi kırık bir diş dolgusu ile uğraşırken bulursanız, yapabileceğiniz bir çok şey vardır, bu yüzden panik yapmamaya çalışın. Diş dolgusunu kaybederseniz ne yapacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Diş Dolgusu Neden Düşer?

Bir dolguyu veya kronun düşmesinin nadir olmadığını unutmamak önemlidir. Bu birkaç durum diş dolgunuzun zayıflama nedeni olabilir:

 • Dolgu çevresinde yeni çürüme alanları.
 • Sert veya gevrek yiyecekleri çiğnemek.
 • Halk arasında diş gıcırdatma olarak bilinen bruksizm.
 • Bir kaza veya travmatik darbe.
 • Dolgu ile dişiniz arasındaki bağı zayıflatan kimyasal bir reaksiyon.

Dolgum Düşere Ne Yapabilirim?

Diş dolgunuz düştüyse, randevu almak için diş hekiminize başvurun. Aynı gün veya birkaç gün içinde gitmelisiniz. Hemen diş hekimine gidemiyorsanız, dişe ekstra özen göstermelisiniz.

 1. Bakterilerin maruz kalan dokuya saldırmasını önlemek için alanı temiz tutun.
 2. Ağzınızın diğer tarafını çiğnemeye çalışın.

Dolgu Kaybetmek Acil Bir Durum mu?

Kayıp bir diş dolgusu ancak nadir durumlarda ortaya çıkar. Ne yazık ki, maruz kalan doku nedeniyle ağrıya neden olabilir ve sizi daha fazla çürümeye açık bırakabilir. Tedavi edilemeyen bir ağrı yaşıyorsanız, kötü bir koku veya tat fark ederseniz veya etkilenen dişten akıntı varsa, acil diş hekimine başvurmanız gerekir.

Bir Dolgu Düşerse Ne Kadar Bekleyebilirsiniz?

Kaybedilen diş dolguları genellikle acil bir durum olmamasına rağmen, sizinkinin bir an önce onarılması iyi bir fikirdir. Diş açıkta kalırken, bakteri ve diğer faktörlerin neden olduğu hasara karşı daha hassastır.
Dişinizi çok uzun süre zayıf bir durumda bırakmak, dişin daha fazla hasar almasına veya kaybedilmesine neden olabilir.

Dolgum Düştü Mü?

Ani ağrı en yaygın semptomlardan biri olsa da ağrısız bir dolguyu kaybetmek mümkündür. Tedavi edilen bir dişte bir çatlak veya girinti fark ederseniz veya sıcaklığa karşı hassasiyet yaşarsanız, ağzınıza bir göz atmak isteyebilirsiniz. Kayıp bir dolgu, artık gümüş veya diş renginde olmayacağı için tanımlanması kolay bir delik bırakır.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? 

Dolguyu kaybetmek ve acı hissetmemek mümkün olsa da, bölgede biraz rahatsızlık ve hassasiyetle karşılaşmanız da aynı derecede olasıdır. Reçetesiz satılan ağrı kesiciler, dişçiye gidene kadar ağrıyı yönetmenize yardımcı olabilir. Ek olarak, düşen diş dolgusu için evde bir çare denemek isteyebilirsiniz.

 1. Bölgeyi temizlemek için hafifçe durulayın ve ılık tuzlu su ile gargara yapın.
 2. Ağrıyı hafifletmek için on beş dakika soğuk kompres kullanın.

Diş Hekimi Düşen Dolguyu Nasıl Onarır?

Dişçiyi gördüğünüzde, dişi muayene edecekler ve muhtemelen en iyi tedavi yöntemini belirlemek için röntgen çekeceklerdir.

 • Yeni bir dolgu, dişin onarılabileceği anlamına gelir.
 • Bir kök kanalı veya kuron tedavisi, hasarın daha kötü olduğunu ve boşluk dişinizin sinirini açığa çıkardığını gösterir.
 • Bazen hasar o kadar şiddetlidir ki tek seçenek diş çekimidir.

Bu Haberi Paylaş!