Kanal Tedavisinden Ne Kadar Sonra Yemek Yenir?

Kanal Tedavisinden Ne Kadar Sonra Yemek Yenir?

Diş hekimini ciddi şekilde enfekte olmuş bir dişle ziyaret ederseniz, kanal tedavisi görme ihtimaliniz vardır. Bununla birlikte uygulanan prosedür dişi hassas ve hasara eğilimli hale getirir, bu nedenle birkaç gün için ekstra dikkat önemlidir. Peki kanal tedavisinden ne kadar sonra yemek yenir?

Bir diş kendini iyileştiremez; tedavi edilmezse enfeksiyon çevredeki dişlere ve diş etlerine yayılarak başka ağız sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle diş hekimi enfekte bölgeyi veya pulpayı dişin içinden çıkaracak, temizleyip ve ardından yapıyı kapatmak için dolgu kullanacak. Diğer hususlarla birlikte, kanal tedavisinden sonra yemek yerken oldukça dikkatli olmalısınız.

Kanal tedavisinden ne kadar süre sonra yemek yiyebilirim?

Kanal tedavisi sonrası yemek yemek yeni işlem uygulanmış dişinize zararlı olacaktır. Tedavi sonrasında 2 saat boyunca bir şey yememeye özen gösterin.Sonrasında seçenekler mevcuttur temel kural, yumuşak olması ve fazla çiğneme gerektirmemesidir. Cips veya fındık gibi sert veya gevrek yiyecekler zarar verebilir.
Şeker gibi yapışkan yiyecekler, tedavi edilen bölgede enfeksiyona dolayısıyla artan hassasiyete ve ağrıya neden olur. Ayrıca, yine hassasiyeti etkilediği için çok sıcak veya soğuk şeyler tüketmeyin. Örneğin sıcak çorba yerine ılık olmasını tercih etmelisiniz.

Kanal tedavisinden sonra ne yenilmemelidir?

Tedavi ve iyileşme sürecini zorlaştıracağından bu yiyecekleri işlem sonrası bir süre tercih etmemelisiniz.

  • Badem ve çekirdek gibi sert ve kabuklu kuruyemişler.
  • Elma, armut, havuç ve bakla gibi sert meyve sebzeler.
  • Kalın et tabakasınsa sahip biftek ve burgerler.
  • Sert şekerli tatlılar.
  • Kutu meyve suları, gazlı ve alkollü içecekler.

Kanal tedavisinden sonra neleri yiyebilirim?

  • Haşlanmış patates, muz ve mango gibi yumuşak ve çiğneme gerektirmeyen meyve ve sebzeler. Havuç gibi sert sebzeleri smoothie halinde karışımlarla kullanabilirsiniz. Bu şekilde vitaminler ile iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.
  • Shake'ler de harika bir seçimdir; çilek gibi meyveleri sütle karıştırmak sadece harika bir tada sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda sütteki kalsiyum dişler için harikadır. Ancak ağız hijyenini bozabileceğinden çok fazla şeker eklemeyin. Protein içeceği de yemek yerine sağlıklı bir alternatiftir.
  • Çorba, erişte, yumuşak tahıl ve yulaf ezmesi iyi bir seçenektir sadece hassasiyeti tetikleyecek kadar sıcak olmamasına dikkat edin.
  • Yoğurt, mükemmel bir kalsiyum kaynağı olduğu için tedaviden sonra iyi bir seçimdir.
  • Protein, lif, fasulye ve mercimek hatta sahanda yumurta harika bir seçenektir.

Anlayacağınız üzere kanal tedavisi sonrası yemek yemek sorun değil; sadece biraz bakıma ihtiyaç var. 

 

Bu Haberi Paylaş!