Dinç Olmak İçin Hangi Vitamine İhtiyacımız Var

Dinç Olmak İçin Hangi Vitamine İhtiyacımız Var

Günlük hayatın koşuşturması içerisinde bazı zamanlar yorgun düşebilir ve kendimizi bitkin hissedebiliriz. Kimi zaman bu yoğunluğa ayak uydurabilirken kimi zaman enerjimiz bu yoğunluğa yenik düşebilir. Öyle ki sabahları uyanırken kendinizi artık sürekli yorgun hissedebilir ve günlük rutin işlerinizi bile yapmaya enerjini bulamayabilirsiniz. Tam da bu durumda dinç olmak için hangi vitamine ihtiyacımız var veya sabahları neden yorgun kalkarız? Sorularına cevap ararız. Vücudumuzun yorgun düşmesi uzun süreli devam ettiği takdirde çeşitli vitaminlerin eksikliğinin belirtisidir. Bu vitaminlerin eksikliği uzun süre devam ettiği sürece çeşitli sağlık sorunlarına neden olabileceği gibi kendinizi yorgun ve bitkin hissettirir. Bu yüzden dinç olmak için hangi vitamine ihtiyacımız var öğrenmeli ve beslenme düzeyimize ekstra dikkat etmeliyiz. Beslenmenin yeterli olmadığı takdirde ise doktor kontrolünde vitamin takviyesi alabilirsiniz. 

D vitamini:

Kış aylarının gelmesiyle beraber ihtiyacımızın daha da arttığı D vitamini vücut için olmazsa olmazlardandır. Öyle ki vücutta eksikliği keskin belirtilerle direkt fark edilmektedir. Suda rahatlıkla çözülen bu vitamin vücudun ihtiyacı olan yağ desteğini sağlamaktadır. Kemik sağlığında en büyük etken olmakla beraber kalsiyum emilimi için de zorunlu bir vitamindir. Bu yüzden gelişim çağındaki çocukların ihmal etmemesi gereken bir vitamindir. Bunun yanı sıra diş sağlığında da büyük rol oynayan D vitamini, bağışıklık sistemine, cilt sağlığına, kas sağlığına da fazlasıyla katkıda bulunmaktadır.  Faydalarını saymakla bitiremediğimiz D vitaminin eksikliğinde vücut direkt belirtilerini göstermektedir. Güne din. Uyanamama, yorgun hissetme, günlük rutin işlerine enerji yetememe, baş ağrısı, saç dökülmesi ve kemik ağrısı gibi günlük hayatın konforunu etkileyecek belirtileri gözlemlenmektedir. Yaz aylarında güneş ışınları ile bu açığı kapatsak da kış aylarının gelmesi ve güneş ışınlarını daha az görmemizle eksikliği daha çok gözlemlenmektedir. Bu yüzden D vitamini içerisinde barındıran yumurta sarısı, mantar, portakal suyu, hamsi, karides, sardalya, inek sütü, soya, havuç, brokoli, kırmızı et, tavuk gibi besinleri sık sık tüketmeliyiz. 

 

C Vitamini:

Dinç olmak için hangi vitamine ihtiyacımız var sorusunun bir diğer cevaplarından birisi de şüphesiz ki C vitaminidir. Çünkü C vitamini insan vücudunda depolama yapmamaktadır. Vücut da üretmediği için C vitaminini günlük olarak tüketmemiz gerekmektedir. Vücuda uzun süre alınmadığı takdirde olumsuz birçok belirtisi ile karşı karşıya kalırız. Bunun en net belirtilerinden birisi de yorgunluk, halsizlik ve enerjimizin olmamasıdır. Bağışıklık sistemini güçlendiren bir vitamin de olduğu için tüketilmediği takdirde hastalıklara karşı direncimiz daha çok düşecek ve çok daha kolay hasta olabilme durumu ile karşı karşıya kalınacaktır. Günlük olarak tüketildiği takdirde bağışıklık sistemini güçlendirecek, vücut direncini arttıracak ve kansızlığa iyi gelecektir. Brokoli, kivi, kavun, çilek, kırmızı lahana, portakal, yeşil biber, tere, roka, soğan, maydanoz, ananas gibi besinlerde bolca C vitamini bulunmaktadır. Özellikle de bağışıklığımızın çok daha güçlü olması gereken kış aylarında C vitamini içeren besinleri tüketmeyi ihmal etmemek gerekmektedir. 

 

B Vitamini:

Suda çözünebilen B vitamini kendi içerisinde birçok gruba ayrılmaktadır. Birbirine ne kadar benzer gibi görünse de kimyasal olarak farklı bileşenlerdir ve her biri için farklı gıdalar tüketmek gerekebilir. B vitaminleri; B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B3 (niasin), B5 (pantotenik asit), B6 (piridoksin), B7 (biotin), B9 (folik asit), B12 (kobalamin) olarak kendi içerisinde gruba ayrılır. Vücuda yeterli olarak alındığında cilt sağlığı, kalp hastalığı, kolon kanseri riskinin azalması, dolaşım sistemi, kırmızı kan hücrelerinin yapımı gibi birçok faydaları bulunur. Eksikliğinde ise en az faydaları kadar zararı olmaktadır. Tam da bu yüzden dinç olmak için hangi vitamine ihtiyacımız var sorusuna B vitamini cevabını verebilmekteyiz. Çünkü eksikliğinde ellerde ve ayaklarda yanma, uyuşukluk hissi, güçsüzlük, unutkanlık, kalp atışında hızlanma ve bununla beraber yorgunluk hissi beraberinde gelmektedir. Baklagiller, kepekli tahıllar, patates, muz, pul biber, beslenme mayası, bira mayası ve pekmez, yeşil yapraklı bitkiler, balık ve yumurta ve süt ürünlerini sık sık tüketerek vücudunuzun ihtiyacı olan B vitamini desteğini karşılayabilirsiniz. 

Bu Haberi Paylaş!