Yirmilik diş ağrısı neden olur, ne iyi gelir?

Yirmilik diş ağrısı neden olur, ne iyi gelir?

20’lik dişler adından da anlaşılacağı gibi 18 ila 20 yaşından itibaren çıkmaya başlar. Ancak birçok kişide değişik sağlık sorunlarını da beraberinde getiren 20’lik dişler özellikle dar bir çene yapısına sahip olanlar için bazı durumlarda ciddi cerrahi operasyonlar gerektirebilir.

20’lik Diş Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

20’lik dişlerin çıkış zamanı kişiden kişiye değişik gösterebilir. Bu nedenle bazılarında sorunsuz bir şekilde geçen diş çıkarma dönemi bazılarında da yoğun ağrı ve sancılara sebep olmaktadır. Dişlerinizdeki ağrının yirmi yaş dişlerinden oluştuğunu ayırt etmenizi sağlayacak bazı ipuçları vardır.

  • 20’lik dişlerin neden olduğu ağrılar, ağırlıklı olarak diş köklerinde zonklama ile başlar.
  • 20’lik dişler bazı durumlarda çürük ağrısı gibi sancılara yol açar.
  • 20’lik dişlerin ağrıya yol açmasının nedenleri arasında ağız içindeki dişler yüzünden yüzeye çıkacak alan bulamamalarındandır.
  • 20’lik dişler, kimi zaman çapraz ağrıya da sebep olabilir.

20’lik Diş Ağrısı Nerelere Vurur?

20’lik dişler, her insanda 4 tane olmakla birlikte üçüncü azı dişi niteliğinde olmaları sebebiyle son derece güçlüdürler. Bu sebeple 20 yaş dişlerinin ağrısı ağız ve çene içerisinde farklı noktaları etkileyebilir. Dört tane olmaları nedeniyle ağız içerisinde sağ arka alt, sol arka alt, sağ arka üst ve sol arka üst gibi değişik bölgeleri etkileyebilen yirmilik dişler, güçlü yapıları ile etki alanlarını daha da arttırabilir.

Bu Haberi Paylaş!