Sonbaharda Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin!

Sonbaharda Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin!


 

Sonbaharın gelmesiyle havalarda artık kavrucu sıcaklardan arındı. Ancak bu geçişten vücudumuz düşündüğümüzden daha çok etkileniyor. Bağışıklık sistemimizi yüksek tutmak ve fiziksel sağlığımızı korumak özellikle pandemi döneminde daha da önemli hale geldi. Vücudumuzu dışarıdan korumaya odaklanmışken, içten korumayı ihmal ettiğimiz taktirde dışarıdan yaptıklarımızın bir önemi kalmaz.

Hadi gelin günlük rutinimize ekleyeceğimiz bu kısa ve önemli bilgilerle sağlığımızı nasıl koruyacağımıza bir göz atalım!

 

 

1. Besin açısından zengin bir diyet yapın.

Bol sebze, meyve ve kepekli tahıllardan oluşan çeşitli bir diyet yemek genel sağlık için çok önemlidir ve bağışıklık sistemini desteklemede rol oynayan belirli besinler vardır.

Uzmanlar, biber, portakal, havuç gibi bol miktarda C vitamini açısından zengin yiyecekler almaya çalışmayı öneriyor. Ek olarak, kabak çekirdeği ve istiridye çinko bakımından zengindir ve bağışıklık sisteminizi desteklemek için oldukça yararlı nolduğundan bahsediyorr.

 

2. Hedefe yönelik bir bağışıklık desteği takviyesi alın.

Bu önerilen besinleri yalnızca diyet yoluyla almıyorsanız (ki bunu yapmak zor olabilir), rutininize bir C vitamini (askorbik asit) veya çinko takviyesi eklemenizi öneriyoruz.

Bu iki besin maddesiyle birlikte, araştırmacılar, iki özel bitki biyoaktif maddesini, kuersetin fitozomunu ve mayadan türetilen beta-glukanları dikkate aldığını söylüyor. Kuersetin takviyesinin bağışıklık fonksiyonunu güçlendirdiği, beta-glukanların ise bağışıklık sistemimizi gelecek için hazırlayan antioksidanlar ve immünomodülatörler olarak hareket ettiği gösterilmiştir.

 

3. Kaliteli uyku uyuyun.

Doğru zamanlarda yeterli kalitede uyku almak, gün boyunca iyi çalışmanıza yardımcı olur. Uyku eksikliği olan insanlar işte ve okulda daha az üretkendir. Görevleri bitirmeleri daha uzun sürer, daha yavaş tepki verirler ve daha fazla hata yaparlar.

Mevsim geçişinde ortaya çıkan sebepsiz yorgunluğu, iş ve sosyal yaşantınızla bağlantılı biyolojik saatinize göre düzenli uyku sistemiyle üzerinizden atarak gün boyunca daha verimli olabilirsiniz. Düzenli uyku, sağlıklı beslenme ve fiziksel aktiviteler yardımıyla mevsim değişikliklerinin olumsuz etkilerini atlatabilir ve dış etkenlere karşı biyolojik bariyer olarak korunabilirsiniz.

 

4. Doğada vakit geçirin.

Dışarıda vakit geçirmek bağışıklık sistemini üç şekilde destekler: D vitamini seviyenizi arttırır, hareketi teşvik eder ve stresi yönetmeye yardımcı olur. Gandhi, "Bağışıklık sisteminizi desteklemekten bahsederken stresi yönetmek her zaman anahtardır" diyor.  "Kişisel bakım için haftalık zaman ayırdığınızdan ve ruhunuzu besleyen şeyler yaptığınızdan emin olun!" Sıcaklıklar düşmeye başladığında, açık hava koşuları, yeşil alanlarda yapacağınız yürüyüşler ve hayvanlarla olan etkileşimler ile sahip olduğunuz şeylerden duyduğunuz hazzı en yüksek seviyeye çıkarabilir ve bakış açınızı güçlendirerek kendinize yatırım sağlayabilirsiniz.

 


 

Bu Haberi Paylaş!