Sağlık Turizmi Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Önemli Bilgi

Sağlık Turizmi Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Önemli Bilgi

''Sağlık Turizmi" turizm sektörünün çeşitlenmesine ve turizmin 12 aya yayılmasına katkı sağlayan, ticari değeri olan, çok önemli bir hizmet olan, sağlık turizmi hizmeti veren ülkelerin ekonomisinde önemli bir yere sahip olan, istihdam yaratan hizmettir.

Tourwix Travel olarak sağlıklı yaşam seyahati hakkında bilmeniz gereken genel sorulara bir göz atalım;

1. Sağlık Turizmi Nedir?

Sağlık turizmi; insanların tedavi, rehabilitasyon ve sağlıklarıyla ilgili sağlıklı hizmetler almak için yaşadıkları ülkeden başka bir ülkeyi ziyaret etmeleridir. Sağlık amaçlı turistlere “sağlık turisti” denir.

2. Sağlık Turizmi Çeşitleri Nelerdir?

Sağlıklı yaşam için hizmet sunan her türlü turizm faaliyeti sağlık turizmi olarak değerlendirilebilir ancak genel olarak sağlık turizmi türleri üç kategoriye ayrılmaktadır;

Medikal (medikal) turizm: Kendi ülkesinde yetersiz sağlık hizmeti bulmak veya yabancı bir hastanede tedavi veya ameliyat olmak için girişilen turizm türüdür.

Termal Turizmi: Termal suların şifalı olduğu uzun yıllardır bilinen bölgelere hizmet veren kaplıca tesislerinde, bedensel esenlik ve ruhsal dinlenme amaçlı şifa ve dinlenme amaçlı bir turizm türüdür.

Engelli yaşlılar için turizm: Engelli yaşlılar için turizm; sosyal aktivitelere uzun süreli katılım; yaşlılar için gezi turları ve ergoterapi; yaşlı bakım hizmetleri; klinik otellerde rehabilitasyon hizmetleri; insanlar için özel bakım ve gezi turlarını içerir. engelli. Hizmet yerleri genellikle klinik oteller, dinlenme alanları, tatil köyleri ve bakım evleridir.

3. Sağlık Turizmi Hangi Amaçlarla Yapılır?

Hastalar farklı nedenlerle tedavi amaçlı seyahat edebilirler. Sağlık turizminde diş, göz, estetik, kalp damar ve eklem protezleri, kısırlık tedavisi ve tüp bebek gibi tıbbi konular öne çıkıyor. Bunun yanı sıra sağlık turizmine basit tetkikler veya hastalık kontrol ve muayene amacıyla giden hasta sayısı da fazladır.

Hastaların sağlık için seyahat etmelerinin genel nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ülkede yüksek teknolojili sağlık ve profesyonel insan kaynağı eksikliği veya eksikliği uzun bekleme süresi
 • Aslında tıbbi hizmetler kendi ülkelerinde pahalıdır ve diğer ülkelerde aynı hizmetler daha ekonomik olarak alınabilir.
 • Kaliteli sağlık hizmeti arzusu
 • Herhangi bir nedenle ameliyatının kendi ülkesinde bilinmesini istemiyor.
 • Sağlık sigortası ile ilgili sorunlar,
 • Kronik hastalar, yaşlılar ve engelliler farklı ortamlarda tedavi olmak isterler,
 • Madde kullanıcıları ve farklı bağımlıların farklı veya daha uygun bir ortamda bulunma isteği, terapi ile tatile gitmek istiyorum
 • Kendinden farklı bir ülkenin iklimsel ve coğrafi özelliklerinden yararlanma arzusu (örn. ormanları, yaylaları, farklı tarihleri ​​ve kültürleri olan ülkeleri görmek)
 • Kaplıca tesisleri olan ülkelerde kaplıcalarla tanışmaya hevesli

Sağlık turizmi çok çeşitlidir ve birçok nedeni olabilir. Bunun temel nedeni, hastaların sağlık sorunlarını farklı ülkelerde daha iyi imkanlarla ele almak veya aynı hizmetleri daha ekonomik almak istemeleridir.

4.Sağlık Turizminde Ülkelerin Tercih Nedenleri Nelerdir?

Wellness Turizminde En Çok Tercih Edilen Ülkeler: Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan, Küba, Kosta Rika, Tayland, Singapur, Kolombiya, Malezya, Türkiye, Meksika, Almanya ve Güney Kore. Tedavi maliyetlerinin çok yüksek olması nedeniyle, Güney ve Orta Amerika ülkeleri genellikle Amerika Birleşik Devletleri dışında tedavi seçenekleri arayan ABD vatandaşlarına hizmet vermektedir. Endonezya ve Filipinler gibi acil ortamlardan daha iyi tıbbi bakım isteyen hastalar Malezya'ya geliyor. Avrupa ülkelerinde bir hareketlilik var. Örneğin yurt dışından Belçika'ya gelen hastaların %60'ı Hollandalı.

Peki sağlıklı turist çeken bu ülkelerin özellikleri nelerdir bir bakalım;

 • Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Güney Kore ve diğer ülkelerde tıbbi bakım ve teknik ekipman kalitesi çok iyi.
 • Macaristan'da kaplıca turizmi, İspanya'da yaşlı turizmi ve Hindistan'da medikal turizm, geçmişte turizm ve sağlık turizmine değer veren bu ülkelerin politikaları nedeniyledir.
 • Singapur, Tayland, Kıbrıs, Kosta Rika gibi ülkelerde ana gelir kaynağı turizm olduğu için.
 • Ürdün, Hindistan, Malezya, Brezilya, Malta; yabancı sermaye girişi ve yurtdışında doktor yetiştirme avantajı nedeniyle
 • Coğrafi ve siyasi avantajları nedeniyle Ürdün, İran, Malezya, Brezilya ve diğer ülkeler.


Öte yandan Türkiye, Malezya ve İsrail gibi ülkelerin birçok avantajı var; bu ülkeler coğrafi konumları, turist ülkeleri olmaları, ileri sağlık teknolojisi kullanmaları, kaliteli sağlık hizmetleri sunmaları ve sağlık turistlerinin tercih nedenleri arasında yer alıyor. ekonomik fiyatlar.

İnsanlar kendi sağlıkları için artık sadece kendi ülkelerindeki sağlık imkanları ve maliyetleriyle ilgili değil, diğer ülkelerdeki tedavileri ve maliyetleri araştırıp karşılaştırarak çalışıyor. Bilinçli hastaların sağlık sektörü sorunları, hastanelerin aşırı kalabalık olması, uzun bekleme süreleri, tedavi maliyetlerinin yüksek olması, alınan hizmetlerin kalitesi gibi sorunları yaşaması ve diğer ülkelerden sağlık hizmetlerine erişebilmesi nedeniyle sağlık turizmi başlı başına bir sektör haline gelmiştir. . Plastik cerrahiden tüp bebek tedavisine, saç ekiminden diş tedavisine kadar sağlıkla ilgili tüm işlemler konaklama sektörü, hastaneler, termal tesisler, kaplıca ve sağlık tedavi merkezleri, rehabilitasyon merkezleri sağlık turizmine hizmet etmektedir.
 

5.Sağlık Turizminin Ülkeler için Faydaları Nelerdir?

 

Yılın 12 ayı sağlık turizmi olan ülkelerde turizmin devam etmesine yardımcı olur. Sağlık turizmi ile turist çeken ülkelerde genellikle ekonomik değeri olmayan ancak sağlığa yararlı olan doğal varlıklar (ormanlar, şifalı sular, dağlar gibi) ekonomik ürün niteliğini kazanır ve bölgenin gelirine katkı sağlar. Turistlerin harcamaları geliri artırır. Dünyadaki ülkelerin imajına olumlu katkıda bulunur.

Türkiye'nin coğrafi konumu, sağlık kurumları, eğitimli insan gücü, kaplıcaları ve doğal güzellikleri sağlık turizmi için idealdir. Türkiye, zengin tarihi ve kültürü ile sağlık alanındaki yetkinliği ile dünyanın en popüler 10 ülkesinden biridir.

Binlerce hasta tarafından önerilen bir muayenehane olarak sizleri de aramızda görmekten memnuniyet duyarız.

Mümkün olan en iyi ve en özel müşteri hizmetini sunmak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Ant Modern ortamında sunulan bakımın kalitesiyle tanınıyoruz. Siz de binlerce memnun hastamız arasına katılarak Ant Modern deneyiminden faydalanabilirsiniz.