Doğru Diş Fırçası Nasıl Seçilir?

Doğru Diş Fırçası Nasıl Seçilir?

Diş fırçalarının birçok çeşidi bulunmaktadır. Diş fırçası seçerken bir diş hekiminden yardım almak en doğru yöntemler arasındadır. Çünkü her anlamda diş hekiminiz; dişlerinizin durumuna, çene yapınıza ve diş hassasiyetinize göre sizin için en doğru diş fırçasının nasıl olması gerektiğini mutlaka bilecektir. Diş hekimleri bilinenin aksine yumuşak kıllı diş fırçalarını önermekte ve doğru bulmaktadır.

Diş fırçası seçimi yaparken diş fırçasının sapına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Diş fırçası sapı kaymaz ve esnek bir yapıda olması ağız içerisinde ulaşılması zor olan yerlere daha kolay bir şekilde ulaşımını sağlayacaktır. Diş fırçasının sapı kadar baş biçimi ve kılların biçimi de önem kazanmaktadır. Fırçanın bas kısmı sivri veya dikdörtgen biçimde; fırçanın kılları ise yumuşak, uçları oval ve parlatılmış şekilde olmalıdır.

Diş Fırçaları Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Diş fırçaların değişim sıklığı da en az diş fırçası seçimi kadar önemlidir. Diş hekimlerine göre diş fırçaları en geç 3 ayda bir değiştirilmesi gerekmektedir. Fırçanın kıllarına ve kalitesine göre bu daha da uzayabilir ya da kısabilmektedir. Fırçanın kılları çok yıpranmışsa, kılların yönü farklı yönlere bakıyorsa, kıllar arasında açılmalar mevcutsa artık diş fırçanızı değiştirme zamanı gelmiştir.

Diş İpi Kullanmanın Faydaları

Diş ipi kullanımı çok yaygın olmasa da en az diş fırçası kullanmak kadar önemlidir. Diş ipi kullanmanın faydaları arasında;

•    Diş ipi, diş fırçasının temizleyemediği ve dişler arasında kalan kalıntıları büyük oranda temizlemektedir. Diş fırçası dişlerin yalnızca yüzde 65’lik bir kısmını temizlerken diş ipiyle bu oran yüzde 100’e kadar ulaşabilmektedir.
•    Dişlerimizi ne kadar fırçalasak da hala ağız kokusu yaşanabilir. Diş ipi yardımıyla yemek artıklarının neden olduğu kokular giderilmektedir. 
•    Diş sağlığına gereken hassasiyet gösterilmediği durumlarda ağız içi enfeksiyon ya da bakteri durumu söz konusu olabilir. Ancak diş ipi sayesinde bu durumların yaşanma olasılığı düşük olacaktır. 
•    Diş eti kanamaları diş ipi sayesinde önlenebilmektedir. Eğer dişleriniz fırçalama sonrasında kanıyorsa günlük düzenli olarak diş ipi kullanmalısınız.
•    Diş ipi kullanımı plak oluşumunu yüzde 100’e kadar önlemektedir. Plak sorununuz varsa diş ipi kullanmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

Bu Haberi Paylaş!