Dişlerde Siyah Lekeler Neden Oluşur?

Dişlerde Siyah Lekeler Neden Oluşur?

Dişlerde siyah lekeler, bembeyaz bir gülümsenin yanı sıra iyi bir ağız hijyeninin olumsuz etkilenmesi anlamına gelir. Her ne kadar kötü temizlik alışkanlıklarının bu lekelere yol açabileceği konuşulsa da problemin asıl kaynağının başka nedenler olduğu da bir gerçektir.

Düzenli olarak dişlerini fırçalayan ve diş ipi kullanan bireylerde bile yaşam tarzına ve beslenme biçimine bağlı olarak siyah lekeler görülebilmektedir. Siyah lekelere neyin sebep olduğunu öğrenmek, onları kaynağında durdurmaya ve yeniden bembeyaz gülümsemeleri geri kazanmak adına önemlidir.

Dişlerdeki Siyah Lekelerin Nedenleri

Dişlerinizde siyah lekeler varsa, bunlardan nasıl kurtulacağınıza karar vermeden hemen önce olası nedenleri göz önünde bulundurmalısınız. Tütün kullanmak, kahve ya da çay içmek ve alkol tüketmek siyah diş lekelerine sebebiyet verebilir.  Yetersiz diş hijyeni ve diş taşı oluşumu da dişlerde koyu lekelere neden olabilir.

Alışkanlıklarınız, dişlerinizde lekelenmeye neden oluyorsa ve dişlerinizdeki renk değişikliği enfeksiyon, ilaç ya da yaşınız nedeniyle oluştuysa, mevcut seçeneklerle ilgili diş hekiminizle görüşmenizde fayda vardır.

Beslenme biçimi ya da yaşam tarzı seçimleriyle ilgili davranışların değiştirilmesi, dişlerdeki siyah lekeleri ortadan kaldırabilecektir. Sigara içiyor ya da tütün çiğniyorsanız, bunları bırakmaya çalışın ve değişikliğin dişlerinizi nasıl etkilediğini tüm gerçekleri ile görün. Her gün kahve içiyorsanız, dişlerinizin zarar görmemesi için bir pipet kullanmayı deneyin ya da her fincandan sonra ağzınızı suyla durulayın.

Gülüşünüzü aydınlatmak için hidrojen peroksit gibi maddeler içeren beyazlatıcı bir diş macunu kullanmayı düşünebilir, dişlerinizde siyah lekelere neden olan davranışı sürdürmenin ileride de lekelenmeye neden olacağını unutmadan sorunun kaynağına inmeyi de ihmal etmeyin.

Bu Haberi Paylaş!