Diş Fırçası Ne Sıklıkla Değiştirilmeli ?

Diş Fırçası Ne Sıklıkla Değiştirilmeli ?

Ağız ve diş sağlığı için olmazsa olmazlardan biri şüphesiz ki diş bakımıdır. Diş bakımının temelinde ise fırçalama yatmaktadır. Vücudumuzun en çok bakteri gördüğü ağız ve dişler için gerekli bakımı yapmak gerekir. Fakat bu bakım düzenli periyodlarla gerçekleşmelidir ki etkisi görülebilsin. Düzenli fırçalama ve bakımı gerçekleştirmenize rağmen ağız sağlığında problem yaşıyorsanız dikkat edilmesi gereken bazı detayları atlıyor olabilirsiniz. Bu detaylardan birisi de şüphesiz ki doğru fırça tercihi ve bu fırçanın düzenli aralıklarla değiştirilmesidir. Peki diş fırçası ne sıklıkla değiştirilmeli? Bu sorunun cevabı ve doğru diş fırçası seçimi nasıl olur gelin tüm detaylarıyla beraber öğrenelim.

1.1 Doğru Diş Fırçası Seçimi Nasıl Olmalı

Ağız ve diş sağlığı bakımını yeterli bir şekilde yapabilmemiz için doğru diş fırçasını seçmemiz gerekir. Peki doğru diş fırçası seçimi nasıl olmalı? Birçok kişinin merak ettiği bu sorunun cevabı aslında kişinin kendisinde saklıdır.

Öncelikle küçük ağızlı bir kişiyseniz büyük başlıklı fırça tercih etmemeniz gerekir. Çünkü bu durum ağzınızın arka kısmında kalan azı dişlerine ulaşımı zorlaştırarak yeterli temizlenmesini engelleyecektir. Ağız yapınıza uygun başlıklı fırça tercih etmeniz doğru ve yeterli ağız bakımı için oldukça önemlidir.

Doğru diş fırçası seçimi nasıl olmalı sorusunun bir diğer önemli cevabı ise şüphesiz ki yumuşak kıllı diş fırçası tercih etmektir. Çünkü sert kıllı diş fırçaları dişleri zedeleyerek diş minesine zarar verir. Bu yüzden sert kıllı diş fırçalarından uzak durmak gerekir.

Ağız bakımı sadece dişlerden oluşmamaktadır. Dişlerimizi fırçalarken diş aralarındaki besin atıkları dilimizde kalabilir. Dili de temizlemek ağız bakımını yeterli yapabilmek adına oldukça etkilidir. Bu yüzden diş fırçası tercih ederken dili temizleme özelliği ve diş etine masaj yapan plastik eklerin bulunması gibi ekstra özelliklerin var olmasına özen göstermelisiniz. Bu ekstra detaylar doğru diş fırçası seçmenizde büyük etkendir. 

1.2 Diş Fırçası Ne Sıklıkla Değiştirilmeli

Ağız yapımız için doğru diş fırçası bulduysak sırada diş fırçası ne sıklıkla değiştirilmeli sorusuna yanıt aramalıyız. Kimi zaman çeşitli ihmallerden kimi zaman da unutmaktan kaynaklı diş fırçası değiştirmeyi atlamaktayız. Bu durumda dişlerimizi günde 2 kere fırçalasak bile dişlerin bakımını tam olarak gerçekleştirmemekteyiz. Bakımını yeterli yapamadığımız dişlerin bakteri oluşumuna karşı da engel olamayız. Diş fırçası ne sıklıkla değiştirilmeli sorusunu uzmanlar 3 ay olarak açıklamaktadırlar. Bu süre en fazla 6 aya kadar uzatılabilir. 6. Aydan itibaren aynı diş fırçasını kullanmak ağız sağlığınızı riske atmak demektir. 

Tabi verilen bu süre bazı sebeplerden dolayı daha da erken gerçekleşebilir. Örneğin ağız ve diş sağlığı ile ilgili herhangi bir rahatsızlık yaşadıysanız iyileştikten sonra diş fırçanızı değiştirmeniz gerekmektedir. Diş fırçanızı ne zamandır kullandığınızı hatırlamıyorsanız bunun için diş fırçanızı incelemeniz yeterli olacaktır. Çünkü diş fırçasını ömrünü doldurduğunda kılları yanlara doğru ayrılıp yatmaya başlayacaktır. Bazı durumlarda diş fırçası tam olarak ömrünü tamamlamasa bile bu durumla karşı karşıya kalınabilir. Diş fırçasının kaliteli olması da burada devreye girmektedir. Bu gibi erken yıpranma durumlarında da diş fırçası değiştirilmelidir. Unutmayın ki ağız ve diş sağlığı ihmal edilebilecek bir durum değildir. Bu yüzden her detayı göz önünde bulundurmalı ve ona göre hareket etmelisiniz. 

Geçirdiğimiz enfeksiyon rahatsızlıklarından sonra da diş fırçası değişikliği gerekmektedir. Enfeksiyon diş fırçasında temizlenemediği takdirde aynı diş fırçasını kullandığınız takdirde tekrardan nüksedebilir. Diş fırçanızın değişim sıklığına dikkat ettiğiniz gibi günlük temizliğine de özen göstermeniz gerekmektedir. Özellikle de her kullanımdan sonra fırçanızı bol su ile yıkamanız ve bakterilerden arındırmanız gerekir. Yıkadıktan sonra fırçanızı açık bir yerde ve dik konumda bırakmanız gerekmektedir. Çünkü diş fırçanız nemli kaldığı sürece bakterilerin üremesine oldukça elverişli bir ortam yaratacaktır. Eminim ki ağız bakımımız için kullandığımız bir üründe bu durumu yaşamayız hiçbirimiz istemeyiz. Gerekli önlemleri aldığımız takdirde ve ağız bakımına ekstra özen gösterdiğimiz takdirde sağlıklı ağız ve dişler kaçınılmaz olacaktır. 

Bu Haberi Paylaş!