Diş Teli En Erken Kaç Yaşında Takılır?

Diş Teli En Erken Kaç Yaşında Takılır?

Diş teli, ortodontik tedavi görenler için erişkinler kadar çocuklar içinde çok önemlidir. Bazı durumlarda cerrahi müdahaleye gerek kalmadan uygulanan diş teli tedavileri için yaş sınırı olabilir. Ortodontik tedavi her yaştaki insana uygulanabileceği gibi bazıları içinde zamana ihtiyaç bulunabilir.

Diş Teli Ne Zaman Takılmalıdır?

Çocuklar için en uygun diş teli tedavisi zaman 11-12 yaşlarıdır. Ancak kalıcı dişlerin çıktığı 7-8 yaşlarından itibaren bir diş hekiminin kontrolü şarttır. Eğer çocuğunuzun 11-12 yaş dönemi geçtiyse tel tedavisi planlanarak yapılmalıdır. Erken yaşta başlatılan tedavi başarı oranını daha da arttırmaktadır.

Çocuğum Ne Kadar Süre Diş Teli Takmalı?

Çocuklarda ortodonti tedavisinin süresi, vakadan vakaya farklılık gösterebilmektedir. Bu zaman problemin kendisine bağlı olduğundan dolayı ne kadar işbirlikçi ve uysal olduğuna da bağlıdır. Diş teli takma süresi, genellikle 18 aydan başlayarak 36 aya kadar çıkabilir. Çocuğunuzun büyüdükçe ve gelişim gösterdikçe bu süreler farklı zaman dilimlerine kadar dönüşebilir.

Yetişkinlere Diş Teli Takılır Mı?

Ortodontik tedavi sadece çocuklar ve gençler için yetişkinler içinde vardır. Yetişkinlere diş teli tedavisi için bir yaş sınırı olmayıp, ortodonti tedavisinde en önemli kriter hastanın ağız ve diş dokularının durumudur. Erişkin ortodonti tel tedavi öncesinde diş eti çekilmelerinin olup olmadığına bakılarak buna bağlı olarak kemik kayıplarının olup olmadığına göre tedavi yöntemi değiştirilebilir.

Bu Haberi Paylaş!