Diş Dolgusu Sonrası Ağrı Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir?

Diş Dolgusu Sonrası Ağrı Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir?

Dolgu tedavisi sonrası dişlerde ağrı sık sık karşılaşılan bir durumdur. Bu gibi hadiselerin normal derecelerde kalması herhangi bir sıkıntıya sebep olmazken bunların dışındaki etmenlerde mutlaka diş hekiminize görünmenizde yarar vardır.

Yinede gecenin bir vaktinde diş hekimi bulmak zor olacağından evlerinizde uygulayacağınız birkaç yöntemde kısa süreli bir çözüm olabilecektir. Tuzlu suyla gargara yapmak başta olmak üzere karanfil, sarımsak, üzüm sirkesi gibi yöntemlerde bir miktar iyi gelebilcektir.

Dolgu Sonrası Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Dişe ya da dişlere uygulanan dolgu tedavisi, çürük bölgelerin alınması sonrasında dişlerin doğal görünümüne kavuşması için uygun materyallerle doldurması işlemidir. Diş dolgusu sayesinde çürüyen dişlerin kaybedilmesi engellenirken tedaviden hemen sonra normal dişin sahip olduğu fonksiyonlar geri kazandırılır. Ancak diş dolgusu bazı zamanlarda ciddi ağrı ve sızılara sebep olabilir.

Dolgu nedeniyle ağrı oluşması durumunda en kısa zamanda diş hekiminize gidilmesi zorunludur. Çünkü ağrının nedeni dişte daha büyük problemlere sebep olabilir. Aynı zamanda dolguda oluşan boşluk ya da hijyen kaynaklı bir sorun şiddetli ağrıları da beraberinde getirebilir. Bu gibi durumlarda ağrıyı tamamen gidermese de geçici olarak azaltabilecek bazı yöntemler vardır.

Dolgulu Diş Ağrısına Tuzlu Su

İltihap kurutucu özelliği bulunan tuz besleyici bir mineraldir. Yapılan diş dolgusu bazı durumlarda iltihaplanmalara neden olabilir. Böyle zamanlarda bir tatlı kaşığı kadar tuzu ılık suda eriterek ağzınıza gargara yapın. Bu işlemi günde 3 defa tekrarlayın.

Dolgulu Diş Ağrısına Karanfil

Sarımsak oldukça güçlü bir antibiyotik gibidir. İçeriğinde bulunan ağrı kesici özelliği sayesinde diş ağrılarına da birebirdir. Sarımsağı iyice ezerek ağrıyan dişinize uygulayabilir ya da sarımsağı döverek biraz tuzla karıştırdıktan sonra dişinize hafifte bastırabilirsiniz.

Dolgu Sonrası Diş Ağrısı Normal mi?

Dişlere uygulanan dolgu sonrası diş ağrısı normaldir. Bunun için tedaviden sonra diş hekiminiz sizin isteğinize bağlı olarak ağrı kesiciler önerebilir.

Bu Haberi Paylaş!