Diş Çürüğü Ağız Kokusu Yapar mı?

Diş Çürüğü Ağız Kokusu Yapar mı?

Diş çürüğü ve sonrasında gelen ağız kokusu bazı durumlarda bireyin yaşantısını olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle sabahları belirginleşen kötü ağız kokusu yaygın olarak görülmekte ve kişilerin özgüven problemlerine neden olmaktadır. Halitosis olarak da bilinen ağız kokusu, özgüvene müdahale ettiği zamanlarda en yakın sürede diş hekiminize başvurmanız gerekir.

Ağız Kokusuna Neler Sebep Olur?

Ağız kokusu bakterilerin ağızda birikmesiyle oluşur. Yapılan son incelemelerde ağız içerisindeki bazı bakterilerin tükürükteki proteinlerle etkileşime girmesiyle uçucu kükürt bileşiklerinin oluştuğuna rastlanılmıştır. Kükürt bileşikleri de ağzımıza nane şekeri almanın zamanı geldiğini fark ettiğimiz ilk anda kokusunu hissettiğimiz olaydır.

Ağız kokusu oluşturacak nedenler ise şöyle sıralanabilir:

•    Yiyecek artıklarının ağızda birikmesine yol açan kötü ağız hijyeni
•    Diş eti iltihabı veya periodontitis
•    Dil üzerindeki bakteriler
•    Bademcik iltihabı ve sinüzit dâhil olmak üzere kulak, burun ve boğaz problemleri
•    Ağız kuruluğu
•    Sigara ve alkol gibi kişisel alışkanlıklar

Diş Çürüğü Ağız Kokusuna Neden Olur Mu?

Bakterilerin ağız içerisinde toplanarak diş minesini yavaş yavaş çürütmeye başladığı anda oluşan küçük boşluklar Kavite olarak adlandırılır. Bakterilerin dişlerin çürümeye başladığı anda ceplerinde sıkışarak kişilerin nefesini taze tutmayı zorlaştırabileceği görülmüştür.

Eğer ki ağız kokusu sorunu yaşıyorsanız bu durum kesinlikle ağzınızda bir diş çürüğünün olduğu anlamını taşımaz. Rutin diş kontrollerine giderek bir diş çürüğünüzün olduğundan ya da diş hassasiyeti veya ağrısı yaşadığınızdan şüpheleniyorsanız diş hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

Bu Haberi Paylaş!