Alzheimer Tedavisinde Yeni İlaç Onaylandı!

Alzheimer Tedavisinde Yeni İlaç Onaylandı!

Güncel verilere göre ülkemizde artan Alzheimer hastalığının tedavisinde kullanılmak üzere yeni ilaç onaylandı! Peki bu ilaç kimler tarafından kullanılabilir, nasıl tedarik edilir, alzheimer tedavisine etkisi ne kadar gibi soruların cevapları yazımızın devamında.

Alzheimer ülkemizde ne kadar yaygın?  

Türkiye'de hastalığın erken dönem belirtisi olan 60 yaşının üstünde bireylerde  bilişsel bozukluklar her 5 kişiden birinde görülüyor. Türkiye Alzheimer Derneği'nin son verilerine göre ülkemizde 600 binden fazla Alzheimer hastası bulunmakta.  Alzheimer, hafıza ve düşünme becerilerini ve nihayetinde basit görevleri yerine getirme  yeteneğini yavaş yavaş yok eden, geri dönüşü olmayan, ilerleyici bir beyin bozukluğudur. Alzheimer hastalığının spesifik nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte,  amiloid plaklar ve nörofibriler ve yumaklar dahil olmak üzere beyinde nöronların ve  bağlantılarının kaybıyla sonuçlanan değişiklikler yaratır. Bu değişiklikler kişinin hatırlama ve düşünme yeteneğini etkiler. Kısa bir süre önce ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) "Aduhelm" adı verilen ilaç onaylandı. Yapılan testlerde hastalığın büyük oranda ilerlemesini yavaşlattığı görüldü. Aduhelm, Alzheimer hastalığı için onaylanmış, türünün ilk örneği bir tedaviyi temsil ediyor. Çünkü  Alzheimer için 2003 yılından beri onaylanan ilk yeni tedavidir ve temel  patofizyolojisini hedefleyen ilk tedavidir.

Alzheimer tanısı nasıl konuyor? 

Alzheimer tanısı nasıl konduğu konusunda, hastalığın seyrinde, beyindeki asetilkolin adı verilen ve sinir hücreleri arasında bağlantı sağlayan  bir kimyasal maddenin azaldığı bilinmekte. Hastalığa neden olan anormal haldeki amiloid ve tau proteinleri, biyokimyasal ve görüntüleme seçenekleriyle tespit edilebiliniyor.  Kişilerin belinden sıvı alınarak yapılan beyin-omurilik-sıvısı incelemesi ile anormal yapıdaki bu proteinler görülebilir. Ancak belden sıvı örneği almaktan daha yenicil yöntem,  pozitron emisyon tomografisi (PET) ile de beyinde biriken amiloid görüntülenip incelenebiliniyor. 

Alzheimer Tedavi Edilebilir mi?

İlerleyici bir yol izleyen Alzheimer'ın tedavisi büyük önem  taşısa da henüz tam tedavi sağlayacak bir ilaç geliştirilmiş değil. Mevcut ilaçlar hastalığın  devam etmesini değiştirmekten çok mevcut belirtilerin azaltılmasına yardımcı oluyor. Üzerinde çalışılan klinik işlemlerinde Alzheimer hastalığının baştan durdurma ve ilerlemesini  önlemeyi hedefleyen son teknoloji ilaçlar üzerinde çalışıldığı biliniyor. Kısa bir süre önce  ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanan Aduhelm'in yaygınlaşması bekleniyor. Tabii ki ilaçlar, kesin tanısı olan Alzheimer hastaların kullanımında olucak.

Alzheimer hastalığına ne iyi gelir? Alzheimer hastalığını önlemek için bu besinleri tüketin!

  • Alzheimer hastalığından korunmak için yemeklerinde özellikle zerdeçalı tercih edebilirler.
  • Yeşil çayda bulunan antioksidanlar hafızayı zayıflatan nöron kaybını önler.
  • E vitamini ve yüksek antioksidan tarafından zengin olan avokado sinir ve nöron hücreleri korumaya yardımcıdır.
  • Yaban Mersini, beynin hafıza bölgesi olan hipokampus için içeriğindeki flavonoidler oldukça faydalıdır.
  • Beyin ve sinir sisteminin düzenli çalışmasında büyük rol oynayan Omega-3 yağ asitleri tüketmek sadece alzheimer değil bütün vücut sağlığı için önemlidir.
  • C vitamininden zengin ve antioksidan özelliğe sahip olan turunçgiller, beyine iyi gelmeyen maddelerin birikimini yüksek oranda engeller.

Bu Haberi Paylaş!