Ağız Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Ağız Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

1. Diş ipi kullanmamak
Dişlerinizi günde iki kez fırçalamak önemlidir, ancak birçok hasta günde en az bir kez diş ipi kullanmanın sağlıklı bir gülümsemeye ulaşmak ve bunu sürdürmek için aynı derecede önemli olduğunun farkında değildir. Diş ipi, dişlerin arasına sıkışan gıda parçacıklarından geride kalan çürüğe neden olan bakterileri temizler. Uzmanlar, diş ipi kullanmaya ilk başladığınızda bazen kanama ve tahriş meydana gelebilse de, buna devam etmek önemli olduğunu sonrasında diş etleriniz sertleşeceğini ve ağız sağlığınız için daha iyi olacağını belirtiyor.
 
 
2. Yemekten hemen sonra fırçalamak

Spor ve enerji içecekleri, turunçgiller, şarap ve domates gibi asitli yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi dişin parlak dış tabakası olan diş minesini aşındırabilir. Bu maddeleri tükettikten hemen sonra dişlerinizi fırçalamak daha fazla hasara neden olabilir çünkü esasen asidi dişlere fırçalıyorsunuz, ondan kurtulmuyorsunuz. Bunun yerine asitli yiyecek ve içecekleri tükettikten sonra ağzınızı suyla çalkalamalı ve fırçalamadan önce en az 30 dakika beklemelisiniz!
 
 
3. Diş fırçanızı yeterince sık değiştirmemek

Eski diş fırçaları sadece etkisiz olmakla kalmaz, aynı zamanda enfeksiyonlara neden olabilecek zararlı bakterileri de barındırır. Diş fırçaları her üç ila dört ayda bir değiştirilmelidir. Soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıklardan sonra adiş fırçanızda değişiklik yapmakta oldukçça önemlidir
 
 
4. Dişlerinizi aşırı derecede beyazlatmak
Aşırı beyazlatma, dişlerinizin doğal olmayan şekilde beyaz görünmesine ve diş hassasiyetinin artmasına neden olabilir. Evde beyazlatma ürünü kullanmadan önce diş hekiminizle konuşmalısınız ve uygun klinik koşullarında dentimli ve profesyonel hizmet için araştırma yapmanın ağız sağlığını için daha faydalı olacaktır.
 
 
5. Sert kıllı bir diş fırçası kullanmak

Sert kıllı bir diş fırçası, agresif bir fırçalama tekniğiyle birleştiğinde diş etlerinde geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabilir. Yumuşak bir diş fırçası kullanın ve dişlerinizi 45 derecelik bir açıyla dairesel hareketlerle nazikçe fırçalayın. İleri geri kullanma, testere hareketi diş etlerinin çekilmesine neden olur ve dişin kökünü açığa çıkarabilir, bu da dişleri aşırı hassas hale getirir.

Bu Haberi Paylaş!