20lik Diş Çekimi Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

20lik Diş Çekimi Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

20lik diş nedir ve çekimi nasıl olur?

Yirmi yaş dişleri olarak da bilinen yirmi yaş dişleri, en son çıkan yetişkin dişleridir. Yirmi yaş dişleri, genellikle çene yapısına uymayan, çoğu insanda ağrıya, apse oluşumuna ve rahatsızlığa neden olan çenenin arka kısmında bulunan azı dişleridir.

Bu nedenle birçok yirmi yaş dişinin çekim veya diş ameliyatı ile çekilmesi gerekir. Bu problemler alt çenede yirmi yaş dişlerinin çıkması için yeterli yer olmamasından kaynaklanır. Şiddetli ağrıya neden olmasının yanı sıra çene yapısının bozulmasına da neden olabilir ve diğer komşu dişlerin sağlığını olumsuz etkileyebilir.

Bu nedenle yirmi yaş dişlerinin başlangıcında kontrol için bir diş hekimine danışmakta fayda vardır. Mandibula yapısı düzgün olan kişilerde yirmi yaş dişlerinin çekilmesine gerek yoktur. Bazı durumlarda yirmi yaş dişleri, yanlış çene yapısından dolayı yanlış açıda çıktıkları için hâlâ diş etlerine gömülü olabilir ve dışarıdan görünmeyebilir.

Gömülü yirmi yaş dişleri olarak adlandırılan bu dişler genellikle sebep oldukları ağrıyı gösterirler. Çene ve diş yapısının olumsuz etkilenmemesi ve apse gibi istenmeyen problemlerin yaşanmaması için düzenli diş kontrolleri yapılmalıdır. Düzenli diş kontrolleri ile yirmi yaş dişlerinin sürmesi ve gelişimi takip edilebilir ve olumsuz ise ağız ve diş sağlığı bozulmadan dişler çekilebilir.

 

20lik diş kaç tane olur?

Diş gelişimi 6 ay ile 3 yaş arasında, altta 10, üstte 10 olmak üzere toplam 20 adet olmak üzere süt dişlerinin tamamlanmasıyla başlar. Daha sonra 9-10 yaşından itibaren süt dişleri yavaş yavaş düşerek yetişkin dişlerini geride bırakır.

Yetişkin dişleri (süt dişleri), 28'i çocukluk ve erken ergenlik döneminde tamamlanmış olmak üzere toplam 32 olmalıdır. Geriye kalan 4 azı dişleri ise alt ve üst çenenin arkasında bulunan yirmi yaş dişleridir. 20 yaş civarında çıkan bu dişler adından da anlaşılacağı gibi genellikle sağlıklı bir şekilde çıkmaz.

Gömülü veya yarı gömülü kalabilir veya yer darlığından dolayı ağzın sıkışması, diğer dişlerde hasar ve ağrı gibi birçok olumsuz sonucu olabilir. Çene yapısı düzgün ve azı dişlerinin arkasından yirmi yaş dişlerinin çıkışı için yeterli alana sahip bireylerde bu dişler herhangi bir sorun oluşturmaz.

Ancak düzenli ağız ve diş bakımı yaptıran kişilerde bile uzakta bulunan ve ulaşılması zor olan yirmi yaş dişleri yeterince temizlenmeyebilir. Bu nedenlerle bazı durumlarda yirmi yaş dişlerinin çekilmesi veya etkilenmişse cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir.

 

20lik diş kaç yaşında çıkmaya başlar?

Yirmi yaş dişleri bu şekilde adlandırılsalar da 20 yaşında çıkmaları gerekmez. Toplamda 4 adet olan bu dişler genellikle 17-25 yaşları arasında çıkar. Bu yaş aralığında çıkmasa bile dişlerin olmadığı anlamına gelmez.

Yirmi yaş dişleri kişide ağrıya neden olmuyorsa çoğu zaman etkilendiği için fark edilmeyebilir. Bu durumda gömük dişin durumu ancak Diş Hekimi Kontrol Merkezi'nde çekilen röntgende görülebilir. 17-25 yaşları arasında yirmi yaş dişlerinin çıktığı bölgede ağrı veya olağan dışı bir görünüm yaşayan kişiler diş hekimine başvurmalıdır.

 

20lik diş belirtileri nelerdir?

Yirmi yaş dişleri diş etlerinde yeterli yer bulabilir ve olması gerektiği gibi büyüyebilir, herhangi bir rahatsızlık belirtisi göstermeden sağlıklı bir şekilde gelişebilir. Ancak çoğu insanda yirmi yaş dişleri bu bölgenin eksikliğinden dolayı problemlere neden olur. Bir bilgelik dişinin patlaması veya gömülü kalması sırasında yaygın semptomlar şunları içerir:

  • Diş ve diş etlerinde ağrı,
  • Diş eti hassasiyeti,
  • Çeneye ve kulağa vuran ağrılar,
  • Lenf bezlerinde şişlikler,
  • Baş ağrısı,
  • Ağızda kötü koku,
  • Çiğneme sırasında ağrı hissetme

 

20lik diş çekimi fiyatı 2023 ne kadar?

20lik dişlerin hepsinin çekilmesine illa ki gerek yoktur. Öncelikle çekim yapılıp yapılmayacağına bir uzmanın karar vermesi gerekir. Bu anlamda her 20lik diş birbirinden farklı bir prosedüre tabi tutlabilir. Eğer diş diş etinin altında kalıyor(gömülü) ise farklı bir fiyatla karşılabilirsiniz. Eğer rahatça tutup çıkabilecek durumdaysa farklı bir fiyatla karşılaşabilirsiniz. Kısacası her işte olduğu gibi diş çekiminde de doktorun ameliyatta geçireceği süre ve dişin kompleks durumuna göre fiyat değişiklik gösterebilir. En doğrusu Antmodern Diş Kliniğimizde ön muayene olarak uzman bir doktordan doğru bir fiyat almanız olacaktır. 

 

17-25 yaş arası bireylerde bu semptomların çoğu yirmi yaş dişlerinden ve bu dişlerden kaynaklanan komplikasyonlardan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle bu şikayetlerle karşılaşan bireylerin mutlaka diş hekimine başvurmaları gerekmektedir.

Antalya Lara bölgesinde bulunan Antmodern Diş hastanesinde 20lik dişinizi güvenli şekildeçektirebilirsiniz. Bunun için telefon ile veya web sayfamızdan randevu talebi oluşturabilirsiniz. Eğer yurtdışındaysanız Tourwix Travel, Antalyada sizin istediğiniz otel konakalama, antalya havalimanı otel transfer ve uygun uçak bileti gibi turizm hizmetlerini sunmaktadır.

Binlerce hasta tarafından önerilen bir muayenehane olarak sizleri de aramızda görmekten memnuniyet duyarız.

Mümkün olan en iyi ve en özel müşteri hizmetini sunmak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Ant Modern ortamında sunulan bakımın kalitesiyle tanınıyoruz. Siz de binlerce memnun hastamız arasına katılarak Ant Modern deneyiminden faydalanabilirsiniz.