Vidasız İmplant Kendi Kendine Düşer Mi?

Vidasız İmplant Kendi Kendine Düşer Mi?

İmplant vidası genel anlamda kemik yapısına yerleştirilen titanyum vidalardan oluşan tıbbi bir cihazdır. Bu vidalar; diş implantları, ortopedik implantlar ve benzeri implantlar gibi birçok farklı tıbbi cihazlarda kullanılmaktadır. Vidalar, diş implantları gibi sabit bir yapıya sahip olması gereken implantlar içindir.

İmplant vidası düştü diye endişelenenler için aslında yaşadıkları durum doğrudan implatın kendisiyle alakalıdır. Diş implantı tedavisinde implant dışında iki temel bileşen daha bulunmaktadır. Bunlar düşme ihtimali barındıracağından korkuya gerek yoktur. İmplant vidası çene kemiği içerisine yerleştirilerek diş kökü görevi görmektedir. Çene kemiğine yerleştirildiklerinden düşmesi mümkün olmasa da bazı hastalarda gevşeme sorunları yaşanabilmektedir.

İmplant vidası düştü şikayetiyle diş hekimine başvuran hastalarda çoğu zaman implant ile protez diş arasında takılan abutment denilen dayanağın düştüğü bilinmektedir. Diş hekimleri bu sorunu ortadan kaldırmak adına abutmenti değiştirerek protez dişi yeniden takabilmektedir. Ancak yinede implant vidasının düşmesi pek rastlanan bir durum değildir. Abutment veya protezin düşmesi de yine nadir görülmektedir.

Diş İmplantı Düşer Mi?

Diş implatının düşmesi sıkça rastlanan bir durum olmasa da zaman zaman yerinden oynaması, çıkması ya da gevşemesi gibi sorunlar gözlenebilmektedir. Bu durumun kendisine has pek çok nedeni olabilmektedir. Nadiren yanlış yapılan tedavilerde diş implantı ile ilgili problemler ortaya çıkabilmektedir. Kemiklerin erimesi veya tam kaynamamasına bağlı olarak diş implantı sabitliğini koruyamayabilmektedir.

Çene kemiğindeki sorunlar başta olmak üzere implantın yapısının bozulmasına neden olan bir diğer etmen yeterli ağız bakımının yapılmamasıdır. Protez bir diş kullanılsa dahi diş etlerinin bakım ihtiyacı kesinlikle devam edecektir. Ağız içerisinde bulunan zararlı bakteriler zaman içinde kökün yerleştirildiği kemik üzerinde sorunlara sebebiyet verebilecektir.

İmpantlarda bir sorun hissediyorsanız düşmesine neden olacak olumsuz durumlar yaşanmadan hekiminize başvurmanız gerekmektedir. Sorunlu implantlarda gevşeme hissi, kan gelmesi gibi belirtilerde ortaya çıkabilecektir. Bunların yanında implant bölgesinde renk farkları görülmeye başlanırsa, yine hekiminize başvurmanız gerekebilir.

Düşen İmplant Yerine Takılır Mı?

Düşen, gevşeyen ve enfeksiyonların meydana geldiği implantlara geç olmadan hekim müdahalesi kesinlikle şarttır. Diş hekiminiz gerekli gördüğü takdirde yeni bir implantın takılmasına ya da enfeksiyonu temzilenerek, eksi implantın takılmasına karar verilecektir.

Binlerce hasta tarafından önerilen bir muayenehane olarak sizleri de aramızda görmekten memnuniyet duyarız.

Mümkün olan en iyi ve en özel müşteri hizmetini sunmak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Ant Modern ortamında sunulan bakımın kalitesiyle tanınıyoruz. Siz de binlerce memnun hastamız arasına katılarak Ant Modern deneyiminden faydalanabilirsiniz.