İmplant Yapılan Diş Çürür Mü?

İmplant Yapılan Diş Çürür Mü?

Diş çürümesi çoğu zaman en basit tanımıyla ağız içerisindeki bakterilerin dişi yok eden bir asit oluşturmasıyla yaşanmaktadır. Diş çürükleri zamanında tedavi edilmediğinde enfeksiyona ve hatta diş kaybına bile yol açmaktadır. Bu çürük zamanında tedavi edilmezse daha da derinlere kadar inmeye devam edecektir.

Dişler Neden Çürür?

Diş çürümelerinin bir çok farklı nedeni bulunmaktadır. Bunlar arasında;

- Ağız hijyeninin yeterince sağlanamaması
- Diş çatlakları
- Diş minesi ile ilgili problemler
- Kötü beslenme
- Diş plakları

Artan diş hassasiyeti, çiğneme ile gelişen ağrı veya baskı hissi oluyorsa diş çürüğünüz olabilir. Hızlı bir diş çürümesi diş eti sorunlarına neden olabilmektedir. Diş çürümesinin nedenine ve ciddiyetine bağlı olarak, diş hekiminiz bir tedavi planı oluşturacaktır. Diş implantları işte tam bu noktada devreye girecektir.

Doğal dişlerden farklı olarak bir diş implantı yaptırdığınızda bu implantlar çürümeye karşı oldukça dirençli olacaktır. Bunun yanında implant bakımını aksatmamak, düzenli fırçalama ve diş ipi kullanımı ile implant tedavisinin başarısı artacak ve implantlarınız ömür boyu sizin yanınızda duracaktır. Unutulmaması gereken önemli noktalardan biri implantların da doğal dişler gibi zamanla bakteri ve plak toplayabileceğidir. Bu nedenle düzenli olarak fırçalamak ve diş ipi kullanmak aksatılmamalıdır.

Ağız ve diş sağlığı için, dişlerinizi her gün etkili bir şekilde fırçalamak ve diş ipi kullanmak önemlidir. Her 3, 4 veya 6 ayda bir düzenli diş muayeneleri ve profesyonel temizlik de ağız sağlığının korunmasının önemli bir parçasıdır; bu temizliklerde kullanılan alet ve teknikler diş fırçanızın ve diş ipinizin ulaşamadığı bölgelere ulaşabilir.

Bu Haberi Paylaş!