Stres ile Baş Etmenin Yolları

Stres ile Baş Etmenin Yolları

Yaşadığımız çağın gerekleri nedeniyle stres hayatımızda kaçınılmaz bir noktada yer almaktadır. Hayatımızdaki her şey yolunda olsa ile stres yaşayacağımız birçok durum ile karşı karşıya kalmaktayız. Bu yüzden de stres ile baş etmenin yolları hemen hemen herkes tarafından merak edilmekte ve çözüm aranmaktadır. Stresin hayatımızın bir parçası olduğunu ve dozunu ayırabileceğimiz sürece faydalarının olduğunu bilmeniz gerekir. Tabi bu dozu ayarlayabilmek için insanın önce kendisini tanıyarak stresi kontrol altına alabilmesi gerekmektedir. 

Stres ile baş etmenin yolları neler öğrendikten sonra stresi daha kolay kontrol edebilmek için stres nedir? ve stresin nedenleri nelerdir? sorularına cevap bulmak ve ona göre nedenlerini kontrol altına almak gerekmektedir. Şimdi gelin çağımızın sorusunu olan stres ile baş etmenin yolları neler bütün detaylarıyla öğrenelim.

 • Öncelikle “Hayır” demeyi öğrenin. Unutmayın ki herkesin beklentilerini ve taleplerini her zaman karşılayamayabilirsiniz. Bu yüzden “Evet” demeden önce kendinizi düşünmeli ve her daim önceliği kendi istek ve ihtiyaçlarınıza tanımalısınız.
 • Stres ile baş etmenin yolları içerisinde en önemli maddelerden bir diğeri ise şüphesiz ki beslenmedir. Fazla yemek yeme ve bununla beraber sağlıksız beslenme sizlere farklı bağımlılıklar yaşatacağı için ve bununla beraber dış görünüşünüzde kilo alımı gerçekleşeceği için kişiden kişiye değişkenlik gösterebilecek çeşitli aşırı stres ortaya çıkacaktır.
 • Sigara ve alkol gibi zararlı maddeleri kullanmamaya özen gösterin. İçerdiği uyaranlar yüzünden stresi tetikler ve sağlığınıza zarar verdiği için çeşitli sağlık sorunlarıyla uğraşmanıza sebep olabilir. 
 • Hayatınızda yolunda gitmeyen olaylardan dolayı aşırı stres yaşıyorsanız planlı bir düzen oluşturmayı deneyin. Ayrıca kendinize ufaklı büyüklü hedefler koyarak başarmak için çabalayın. Ama unutmayın her daim başarılı olamayabilirsiniz. Mükemmeliyetçilik algınıza yenik düşmeyin.
 • Olumsuz düşüncelerden uzak durun. Her olayın ardından olumsuz sonuçlar gibi olumlu sonuçlar da olacaktır. Mantığınızı devreye sokarak mantıklı olumlamalarda bulunun.
 • Her gün kendinize özel bir an yaratın. Bu sevdiğiniz bir müziği dinlemek veya özlediğiniz bir arkadaşla buluşmak olabilir. Size iyi gelebilecek ve stresinizi azaltabilecek hobiler edinebilirsiniz.
 • Günlük koşuşturmanızda yaşadığınız yorgunluğu atabilmek için yeterince dinlenin. 
 • Kafein tüketimini azaltmaya çalışın.

1.1 Stres Nedir?

Stres belirtileri neler fark edebilmek için stres nedir? sorusuna cevap vermemiz gerekmektedir. Üzerimizde hissettiğimiz baskı ve gerginlik durumuna vücudumuzun verdiği otomatik tepkilerdir stres. Bu kimi zaman tehlikeli bir anda gerçekleşirken kimi zaman da zihninizin tehlikeli algıladığı durumlarda meydana gelebilir. Kendinizi korumak için ortaya çıkan bu stresin fazla olması yaşam kalitenizi etkileyecektir. Bu yüzden aşırı stres altında stres ile baş etmenin yollarını uygulamanız gerekmektedir. 

1.2 Stresin Nedenleri Nelerdir?

Kişiden kişiye değişik gösterse de stresin başlı başına nedenler vardır. Kimi zaman bir olay kişide fazla bir etki yaratmazken kimi zaman da aşırı stres oluşmasına neden olur. Stres nedir? sorusundan sonra bir diğer merak edilen stresin nedenleri nelerdir? sorusunu gelin hep birlikte cevaplandıralım.

 • Gelecek Kaygısı: Özellikle de günümüzde öğrencilerin mezun olduktan sonra gelecek kaygısı içerisinde olması aşırı stres olmalarına neden olmaktadır. Bununla beraber netlik isteyen insanlar için gelecek kaygısı başlı başına stres oluşturmaktadır.
 • Büyük Değişiklikler: İş veya şehir değişikliği bilinmezlikle beraber zorlu bir süreci beraberinde getirmektedir. Bu tür değişiklikler hayatınızı önemli derecede etkilediği için sonucunda sizlere stres olarak gelebilir. 
 • Baskı Altında Hissetmek: Çeşitli baskılara maruz kalmak aşırı stres ve gerginlik yaratacaktır. Bu durum da yaşam kalitenizin düşmesi için yeterli bir sebeptir. 
 • Ekonomik Nedenler: Geçim sıkıntısı yaşamak ve buna kısa vadede çözüm bulamamak stresi beraberinde getirecektir.
 • Hastalıklar veya Ölüm: Bir yakınınızı kaybetmek veya zorlu bir hastalık sürecine girmeniz veya sevdiklerinizin girmesi sizi aşırı stres altına sokabilir. 

Aslında stres nedeni her ne olursa olsun aşırı stres durumuna yaptığımız yorumlamalar ve tepkiler getirmektedir. Bu tepkiler yaşanmışlıklarımızın ve kişilik özelliklerimiz ile değişiklik göstermektedir. Bu yüzden bir olay kimimiz için çok ağır atlatılırken kimimiz için çok daha normal yaşanmaktadır. Stres nedeni her ne olursa olsun aşırı stres oluşmadan önce stres ile baş etmenin yolları neler bilmeli ve uygulamaya geçerek kontrol altına almalıyız. 

Bu Haberi Paylaş!