Sağlık Turizmi Nedir ve Neden Tercih Edilir?

Sağlık Turizmi Nedir ve Neden Tercih Edilir?

Önemi her geçen gün artan sağlık turizmi tüm dünyada yaygın olarak tercih edilmeye başlamıştır. Gerek bütçe nedeniyle yaşanan güçlükler gerekse şahsi olarak sağlık hizmeti tarafından sunulan finansmanlar açısından gerekse kişiye seyahat esnasında sundu imkân ve özgürlüklerin artış göstermesi ile kişiler tarafından olanaklarından faydalanma arzusu doğmuştur. 

Sağlık turizmine kısaca özetleyecek olursak şahıslar için tedavi maksadıyla ya da koruyucu amaçla sağlık düzeylerini en üst performansa getirme isteğinden doğan farklı ülkeleri ziyaret imkânı yaratan bir sonucudur.  Aynı zamanda dünya ülkeleri arasında bir hareketlilik yaratarak sağlık kurumlarının giderek daha iyi bir gelişim göstermesine imkân sağlayan sektörün tanımıdır. En çok bilinen sağlık turizmi bölümleri şunlardır: 

 • Yaşlı ve Engelli Turizmi: yaşlılar için özel olarak ayarlanmış gezi turlarının ana başlığına denir. Bu gezi turları uzun vadeli olarak konaklama imkânı ile birlikte aktif bir şekilde sosyal aktivitelere yaşlıların adapte olmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra tatil köyleri, bakım evleri ve klinik oteller gibi yerler bu hizmette yaşlı ve engellilerin çok daha kaliteli yararlanmasını sağlayan özenle seçilmiş konaklama yerleridir. Burada engelli mi yaşlılar için meşguliyet terapileri de yer almaktadır.
 • Tıp/ Medikal Turizmi: kendi ülkemiz dışında sağlık problemleri için bir başka ülkede ameliyat işlemi görmek ya da ülkemizde bulunmayan tıbbi hizmetlerden yararlanma turizminin adıdır. Bu turizm içerisinde hastanede tedaviden yararlanabilmek de yer almaktadır.
 • Termal Turizm: Bütün dünya ülkeleri tarafından termal suların yararı bilinmektedir. Termal turizm tam da bu noktada kişilerin ruhen ve bedenen şifa bulmasında aracı olan bir çeşit rehabilitasyon turizmidir.

1.1 Sağlık Turizmi Nasıl Yapılır?

 • Turizm acentalarından yetki belgesi aldığınız zaman sağlık turizmi yapabilme hakkına sahip olacaksınız. Turizm acenteleri sizin yerinize ilgili yöntemleri gerçekleştirerek sağlık turizminin gerçekleştirebilmeniz sağlayan yeterlik belgesi alabilir konumuna erişmektedir.
 • Bu acentaların sağladığı en önemli yarar uluslararası olarak pazarlama sistemini oluşturarak sağlık turizmine kişilerin yararlanabileceği şekle getirmektir.
 • Aynı zamanda acenteler hastalar tarafından rezervasyon alarak tedavi hizmetlerinden yararlanmasını sağlamak için kolaylıklar yaratmaktadır. Türkiye bu konuda transfer sürecini kolaylıkla sağlamanın yanı sıra konaklama hizmeti de sağlamaktadır. Karşılığında ise yeterlik ispati olarak ilgili belgelere ispatlamamızı istemektedir.

1.2 Sağlık Turizmi Neden Tercih Edilir?

 • Bazı ülkelerin imkanlarına bağlı olarak almayı istedikleri sağlık hizmetinin süreci uzamaktadır. Bu noktada hastalar tedavi sürecinde geç kalmakta ya da hastalığı önemli derecede ilerlemektedir. Hastalardan bu süreçten daha kaliteli yararlanmak istemektedir. Tüm bu nedenlere bağlı olarak sağlık turizminden yararlanmaktadır.
 • Belli başlı ülkeler sağlık konusunda yetkin sağlıkçı kadrosuna sahip değildir. Bunun yanı sıra tedavi olmalarını sağlayan sağlık teknolojisi ülkelerinde bulunmamaktadır. Kişiler de bu durumda sağlık turizminden yararlanmayı istemektedir.
 • Bazı hastalar değişiklik olsun diye hem farklı bir ülkeye gezmek hem de gezerken tedavi olmayı tercih ettikleri için sağlık turizminden yararlanmaktadır. 
 • O duruma daha bilimsel yaklaşmak isteyen kişiler tarafından sağlık sektöründe gelişmiş ülkeler daha çok tercih edilmektedir. 
 • O tedavi olmak istedikleri sağlık probleminin yaşadıkları ülkede ekonomik olmaması sebebiyle kişiler alternatif olarak sağlık hizmetinden yararlanabilecekleri uygun fiyatlı ülke arayışına girmektedir.
 • Kaplıcalarıyla meşhur olan ülkeler sağlık hizmeti almak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir.
 • Kalp ve damar ya da tüp bebek gibi kritik sayılan cerrahi işlemler için sağlık turizmi sıkça tercih edilen bir alternatif olmaktadır.
 • Sosyal ve kültürel açıdan benzerlik gösteren ülkelerde kişilerin şahsi beklentilerini karşılayan sebepler, sağlık turizmi yapmalarının sebebi olabilmektedir.

Binlerce hasta tarafından önerilen bir muayenehane olarak sizleri de aramızda görmekten memnuniyet duyarız.

Mümkün olan en iyi ve en özel müşteri hizmetini sunmak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Ant Modern ortamında sunulan bakımın kalitesiyle tanınıyoruz. Siz de binlerce memnun hastamız arasına katılarak Ant Modern deneyiminden faydalanabilirsiniz.