Ödem nedir? Vücuttan nasıl atılır?

Ödem nedir? Vücuttan nasıl atılır?

Hemen hemen hepimizin mustarip olduğu ödem nedir? Vücuttan nasıl atılır? Genellikle kollar, bacaklar, el ve ayaklarda meydana gelen şişlikler sonucu fark edilen ve buradaki dokularda aşırı sıvı birikmesine bağlı olarak meydana gelen bir çeşit sağlık problemidir. Kimi zaman ufak bir bölgeyi ya da bütün bedenini etkileyebilme özelliğine sahiptir. Ödemin ortaya çıkmasında hamilelik, bazı ilaçlar, enfeksiyon çeşitleri ve pek çok tıbbi olarak meydana gelen problemler sebep olabilmektedir. Vücudumuzda bulunan küçük ebattaki kan damarlarının etrafında bulunan dokulara sıvı sızması meydana geldiğinde bu problem açığa çıkmaktadır. Dolan sıvılar dokular içerisinde şişerek vücudumuzun her yerinde meydana gelebilme ihtimali olan ödemi oluşturmaktadır.

Ciddi boyuta ulaşmayan ödemler için bazı ödem atıcı alternatifler bulunmaktadır. Ödem söktürebilmeniz için yapacağınız en doğru şey beslenme alışkanlığınıza zenginlik katmaktır. Böylece tüketmiş olduğunuz bu besinler aracılığı ile vücudumuzda oluşan şişliği atmanız sağlanacaktır. Tüketmeniz gereken bazı ödem atıcı besinler: 

 • B6 vitamini yönünden zengin besinler tüketmek: patates, avokado, ıspanak, bezelye, karnabahar, kabuklu kuruyemişler, yumurta, deniz ürünleri ve balık, ceviz ve muz B6 açısından son derece zengin besinlerdir.
 • Bitkisel açıdan idrar söktürücü besinler: yeşil çay, rezene, papatya, kuşkonmaz, maydanoz ve sığır kuyruğu otu idrar söktürücü bazı besin çeşitleridir.
 • İçerisinde zengin magnezyum bulunan besinler: kepekli tahıl, yeşil sebze, bitter çikolata, süt, muz, avokado ve ıspanaktır.
 • Potasyum açısından zengin besinler: domates, muz, incir, kayısı, ıspanak, hurma ve patatestir.

1.1 Ödem Belirtileri Nelerdir? 

 • Saatlerce aynı pozisyonda oturma sonucu geçmek bilmeyen şişlik hissi ve bacakta oluşan ağrılar ödem için başlıca belirtilerden biridir. 
 • Genellikle kol ya da bacak bölgelerinde bulunan kabarık bir görüntü ve şişlik ödem belirtisidir. Bu görüntüye ekstra olarak parlaklık ya da gözle görülebilecek şekilde ciltte gerilme eşlik etmektedir.
 • Vücudumuz üzerinde ödem bulunan bölgeye 2-3 saniye kadar bastırıp elinizi çektiğinizde küçük bir çukur izi oluşmasının ardından büyüme meydana gelmesi belirtilerinden biridir.
 • Bazı ödem çeşitlerinde solunumda güçlük, göğüs ağrısı ya da nefes darlığı şikayetleri de meydana gelmektedir. Bu belirtiler az önceki belirtmiş olduğumuz diğer ödem belirtilerine oranla tehlikelere yol açabileceği için acil tedavi gerektirmektedir. 
 • Karın büyüklüğünde artış meydana geliyorsa ödem belirtisi olduğunu söyleyebiliriz.

1.2 Ödem Çeşitleri Nelerdir? 

 • Periorbital Ödem: Kısaca göz çevresi ve gözde meydana gelen şişliklerdir. Oluşan şişlikler geçici bir süre içerisinde sıvı biriktirerek şişmesinin ardından inmektedir. 
 • Çukur Ödemi: Cildimizin üzerine çukur meydana gelebilecek biçimde ya da girinti şeklinde baskı uygulanması sonucu ortaya çıkmaktadır. 
 • Maküler Ödem: Bu ödem meydana geldiğinde renkleri olduğundan farklı görebilir ya da görüş açınızda bozulmalar meydana gelebilmektedir. Tam olarak gözün merkezi tarafından yer alan, ışığın odak merkezi olarak tanımladığımız makulada şişlik durumunun ortaya çıkmasıdır.
 • Serebral Ödem: Kısaca beyinde meydana gelen ödem çeşididir. Bu adam çeşidi bazı belirtilerle ayırt edilebilir. Zihninizde meydana gelen bazı değişimler, kısmi ya da tam görme kaybı, boyunda oluşan sertlik, boyun ağrıları, baş ağrısı, bilinçte meydana gelen farklılıklar, kusma, baş dönmesi ve mide bulantısı belirtileri içerisinde yer almaktadır.
 • Pulmoner Ödem: Nefes almada güçlük çekilen duruma bir de akciğerler içerisinde fazla sıvı birikmesi durumunun meydana geldiği ödem çeşididir.
 • Periferik Ödem: Hareketinizde zorlukları meydana getiren bu ödemde en belirgin görülen özellik şişmedir. Bacaklar, ayaklar, eller, ayak bilekleri ve kolunuzda az önce bahsettiğimiz etkiler meydana gelmektedir. Akut akciğer hasarı ve konjestif kalp yetmezliği hastalıklarında periferik ödem ilerleyerek kişide ölüm ya da solunum yetersizlikleri meydana getirebilmektedir. Bu durum acil yardım almanızı gerektirmektedir.

Binlerce hasta tarafından önerilen bir muayenehane olarak sizleri de aramızda görmekten memnuniyet duyarız.

Mümkün olan en iyi ve en özel müşteri hizmetini sunmak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Ant Modern ortamında sunulan bakımın kalitesiyle tanınıyoruz. Siz de binlerce memnun hastamız arasına katılarak Ant Modern deneyiminden faydalanabilirsiniz.