Mart Ayında Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi

Mart Ayında Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi

Türkiye'yi sevenler, her zaman yeni yerler keşfetmeyi ve gezmeyi severler. Bu yüzden özellikle de yaz aylarında Türkiye'yi gezmek isteyenler için gezi rehberi kıvamında bir liste hazırladık.

 1. Kapadokya 

  Ülkenin doğusundaki Kapadokya bölgesi, mağaralar, vadiler, uçurumlar ve kayalıklarla bezenmiş bir bölgedir. Burada gezilecek yerlerin başında Göreme Açık Hava Müzesi gelmektedir. Kapadokya'nın en güzel yerlerinden biri olan Göreme Açık Hava Müzesi, Göreme Milli Parkı, Üç Güzeller, Kızılırmak Vadisi, Paşabagları, Devrent Vadisi, Zelve Vadisi, Ortahisar Kalesi, Avanos, Ürgüp'tür.
   
 2. Denizli 

  Dünyanın her yerinden insanların şifa bulmak için geldiği dünya harikası Pamukkale Travertenleri'ne gidin. Bayramyeri olarak anılan şehir merkezinde Denizli kebabını deneyebilir, ayrıca teleferik ve Bağbaşı Yaylası gibi şehir aktivilerine de bakabilirsiniz. Denizli ilimizde ; Pamukkale, Hierapolis, Laodicea, Aphrodisias, Aspendos, Side, Kekova, Myra, Demre, Perge, Olympos, Phaselis, Kemer, Antalya gibi tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlü tarihi eserler bulunmaktadır.
   
 3. Antalya

   Akdeniz kıyısında yer alan Antalya, tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlüdür. Antalya'nın en ünlü turistik yerleri, Belek, Kemer, Side ve Alanya'dır. Antalya en önemli turizm merkezlerinden biri olduğu için, her yönden görülecek yerler bulunuyor. Kaleiçi, Hadrianus Kapısı, Aspendos Antik Kenti, Perge Antik Kenti, Termessos Antik Kenti, Phaselis Antik Kenti, Olympos Antik Kenti, Kemer, Kaş gibi.
   
 4. İstanbul 

  Türkiye'nin en büyük şehri olan İstanbul, tarihi yerleri, çarşıları, camileri, köprüleri ve Boğaz'ı ile ünlüdür. İstanbul'un en ünlü turistik yerleri, Sultanahmet, Eminönü ve Taksimdir. İstanbul'da turistlerin ilgi odağı olan çok sayıda aktivite bulunmaktadır. Özellikle tarihi ve kültürel yapıları ile ünlü şehir merkezi, gezginleri büyüleyici bir atmosfere sahiptir. Ayrıca Boğaz manzarası da İstanbul için bir başka görsel şölen oluşturmaktadır. İstanbul'da en çok tercih edilen aktiviteler arasında; tarihi yapıları gezmek, Boğaz'ı izlemek, çarşı ve pazarları gezmek, modern mimarisi ile dikkat çeken yapıları incelemek, kültür ve sanat etkinliklerine katılmak, deniz ve kum tatilleri yapmak yer almaktadır.
   
 5. Bursa 

  Bursa, İstanbul'a yaklaşık 100 km uzaklıktadır. Bursa'nın en ünlü turistik yeri, Osmanlı sarayları ve camileriyle Uludağ Ulusal Parkıdır. Mudanya ve Gölyazı'da Mart'ta keyifle gezebileceğiniz yerlerin arasındadır. Uludağ'da kayak yapmak, safari turu yapmak, Gölpark'ta yürüyüş yapmak, Yeşilırmak boyunca bisiklet turu yapmak, Cumalıkızık'ta ev gezisi yapmak şeklinde sıralanabilir.
   
 6. Ankara 

  Türkiye'nin başkenti olan Ankara, tarihi yerleri, çarşıları, camileri, köprüleri ve Atatürk Orman Çiftliği ile ünlüdür. Ankara'nın en ünlü turistik yeri, Anıtkabir'dir.
   
 7. Rize

  Ayder Yaylası veya Çamlıhemşinde termal kaynaklar, dere ve akarsular, ormanlar, dağlar ve yaylalar, tarihi yerler, kültür merkezleri ve sanat eserleri aklınıza ne gelirse bulmak mümkündür. Akçaabat ilçesindeki tarihi kale ve liman da oldukça ilgi çekicidir.
   
 8. Mardin 

  Mardin'in merkezindeki tarihi yerler, tarihi camiler, taş evler, ahşap evler, değirmenler, çarşılar ve kalelerdir. Midyat'ta ise, eski mahalleler, kiliseler, çarşılar ve tabii doğal güzellikleriyle Göksun ilçesi ziyaret edilebilir. Midyat'ta yapılacak aktiviteler arasında; şehir merkezinde küçük hediyelik eşya satan dükkanlar, çarşı içinde yürüyüş, kafelerde oturma, şehir merkezindeki camileri ziyaret etme, eski köyleri gezme, rafting ve kanyon turları yapma, yöresel yemekleri tatma gibi etkinlikler yer alıyor.
 9. Bolu 

  Abant Gölü, Bursa'nın Sapanca ilçesine bağlı bir ilçedir. Gölün çevresinde yer alan birçok doğal güzellik, manzara ve tarihi yerler ziyaretçilerini beklemektedir. Bolu'da, yürüyüş ve bisiklet yolları, termal ve doğal güzellikler, yöresel yemekleri, eğlence ve alışveriş olanakları, tarihi yerleri ile çevresindeki dağları ziyaret edebilirsiniz.
   
 10. Kars

  Kars'ta yapılacak olan birçok şey bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi tarihi yapıların gezilmesidir. Kars'ta tarihi yapıların yanısıra doğal güzellikleri de görebilirsiniz. Kars'ta mutlaka yapılması gereken diğer bir şey ise kış turizmi olacaktır. Kars kışında çok güzel bir şehirdir. TCCD ait doğu ekspresi planlayabilirsiniz. Sarıkamış'ın en güzel olduğu dönemlerde Kars Kalesi, Ani Harabeleri, Kağızman Şehitliği, Sarıkamış Müzesi, Çıldır Gölü gibi ikonik yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Bu Haberi Paylaş!