Kusursuz Ağız Bakımı İçin Diş İpi Kullanımı

Kusursuz Ağız Bakımı İçin Diş İpi Kullanımı

Diş ve diş eti hastalıklarının önlenmesinde kullanımı önerilen diş ipi her gün kullanılmalıdır. Hangi yaşta başladığınızın bir önemi olmaksızın dişinizi en uygun olan diş ipini seçerek diş aralarınızın temizliğini sağlamanız gerekmektedir. Kusursuz ağız bakımı için diş ipi kullanımı olmazsa olmazlardandır. Diş ipi kullanımında ilk kullanımda diş etlerinizin kanaması olası bir durumdur. Diş ipi kullanıcılarından bir kısmının diş eti rahatsızlığı bulunuyor ise bu nedenden kaynaklı olarak diş eti kanaması görülebilmektedir. Fakat ilk kullanımda görülen kanama ile diş eti hastalıkları kaynaklı olarak görülen kanama birbirinden oldukça farklıdır. İlk kullanımda meydana gelen kanamalar bir süre sonra düzene girerek bir daha gerçekleşmemektedir. 

Dişler arasında kalan besinleri temizlediği için diş ipi kullanımı ağızda oluşan kötü kokuyu önlemektedir. Aynı zamanda diş fırçalarının ulaşamadığı yerlere ulaşarak daha temiz bir ağza sahip olmanızı sağlamaktadır. Bunun sonucunda düzenli kullanım sağlandığında daha ferah nefes alımı gerçekleşmektedir. 

Ara sıra diş ipi kullanımı ya da sıkça diş ipi kullanmak diş aralarınızın açılmasına ya da diş aralarında boşluk oluşmasına neden olmaz. Aynı zamanda dişlerin dış yüzeyinde aşınmalar meydana getirmemektedir. Kusursuz ağız bakımı için diş ipi kullanımı ağız içine yaptırmış olduğunuz dolgulara herhangi bir zarar vermemektedir. Bununla birlikte dişiniz de kaplama bulunuyorsa diş ipi kullanımınızı daha narin bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. Diş ipini aşırı sert kullanmak ya da hatalı kullanmak diş etlerine zarar vermektedir.

Tek kullanıma uygun olarak üretilen diş ipleri kullanım sonrası çöpe atılması gerekmektedir. Diş ipini kullanırken diş etlerinin bittiği ve dişinizin göründüğü kısımda olan aralığın temizlenmesi önerilmektedir. Eğer bu aralığın uzak kalan kısımlarını temizlerseniz bir süre sonra biriken plak ya da besin artıkları ağız sağlığınızı tetikleyecektir.

1.1.Diş İpi Çeşitleri

Kusursuz ağız bakımı için diş ipi kullanımı ve tercih edeceğiniz diş ipi çeşitleri oldukça önemlidir. Doğru tercihleri yapıp uyguladıktan sonra ağız bakımınızı eksiksiz gerçekleştirebilirsiniz. Şimdi gelin kusursuz ağız bakımı için diş ipi kullanımı nasıl olur ve diş ipi çeşitleri neler tüm detaylarıyla inceleyelim.

  • PTFE: Bu türü diğer diş tiplerinden ayıran en ideal özelliği kullanımı esnasında kopma olasılığının diğer diş iplerine kıyasla düşük olmasıdır. Aynı zamanda dişlerin arasında kullanırken pratik hareketlerle temizliği kolayca sağlayabilirsiniz. Bu ipin kullanımdan Gore-Tex ile meydana gelmiş bir malzeme yer almaktadır. Yüksek teknoloji ile üretilen bu ip sağlam bir diş ipidir.
  • Diş Bandı: Diğer diş iplerinden ayrılan en büyük farkı daha kalın bir yapıda olmasıdır. Daha çok dişleri arasında boşluk bulunan ayrık dişli kişiler tarafından tercih edilmektedir. Aynı zamanda diş bandının yapısı diğer diş tiplerine oranla daha düzdür. Dişleri ayrık olan kişiler tarafından daha pratik ve rahat kullanıldığı söylenmektedir.
  • Mumlu İp: Naylon ip olarak bilinen mumlu ip adından da belli olduğu gibi hafif mum kaplamalı bir diş ipidir. 
  • Süper Diş İpi: Diş köprüsü ya da diş teline sahip kişilerin kullandığı diş ipidir. Süper diş ipini diğer diş iplerinden ayıran en belirgin özelliği iplik yapısının sert malzemeden oluşmasıdır.
  • Balmumu İp: Dişleri birbirine oldukça yakın olan kişilerin diş bakımında kullandığı ip çeşididir. Bu ipin en büyük avantajı diğer diş etlerinin sığmak da güçlük çektikleri diş aralarına rahatlıkla sığabilmesidir.

1.2 Diş İpi Ağızda Nasıl Kullanılır?

  • Ortalama olarak 40-50 cm uzunluğundaki diş ipi seçilir. Sağ ve sol elinizin orta parmaklarına ipin her iki yönü dolanır. İki parmak arasında ortalama 6-7 cm boşluk bırakılır.
  • Baş ve işaret parmaklarınız yardımı ile diş ipi gerilir. Daha sonra diş aralığına geçirebilirsiniz. 
  • Diş ipinizi kullanırken V şeklinde şekil vererek diş aralıklarınızı yukarı ve aşağıya doğru gezdirerek bu işlemi sürdürün.

Bu Haberi Paylaş!