Kilo Vermede Etkili Olan Vitaminler

Kilo Vermede Etkili Olan Vitaminler

Sağlıklı bir bedene sahip olabilmemiz için kilomuzu belli bir dengede tutmamız gerekir. Bunun için de kimi zaman kilo almak kimi zaman da kilo vermemiz gerekebilir. Nasıl ki kilo almada tükettiğimiz besin değerleri ve vitaminler önemliyse kilo vermede de aldığımız vitaminler büyük önem taşır. Kilo vermeye çalışan birçok kişinin merak ettiği sorulardan biri olan kilo vermede etkili olan vitaminler nelerdir sorusunu tüm detaylarıyla sizler için derledik. İdeal kilonuza ulaşmanızı da belirleyici bir rol olan vitaminler metabolizmanızın hızlanmasını sağlayarak yağ yakımı gerçekleştirir ve böylelikle sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlayacaktır.

Peki sağlıklı kilo verme nedir?

Kilo verme sürecinde olan hemen hemen herkesin duyduğu sağlıklı kilo verme nedir? Hepimizin merak ettiği bu konu aslında çok önemlidir. Nasıl ki kilo alırken sağlıklı bir şekilde alınması gerekirse kilo verirken de sağlıklı bir şekilde vermemiz gerekir. Bu konuyla ilgili tüm detayları yazımızın devamında sizler için derledik. Şimdi gelin kilo vermede etkili olan vitaminler neler onları inceleyelim.

  • D Vitamini: Kilo vermede etkili olan vitaminler arasında şüphesiz ki ilk sıralarda gelen D vitaminidir. D vitamini eksikliğinde vücudumuzda ciddi sağlık sorunları oluşabildiği gibi aşırı yemek tüketimine ve açlık hissine yol açmaktadır. Çünkü D vitamini yeterli düzeyde tüketildiğinde beyne tokluk hissi mesajını iletime görevine sahiptir. Yeterli oranda tüketilen D vitamini beyne leptin hormonunu gönderir ve kişinin az yiyerek tok kalmayı sağlamasını aynı zamanda açlığa karşı direnci artırmasına yardımcı olmaktadır. Bunların yanı sıra kan dolaşımında yeterli miktarda D vitamininin bulunması, hücrelerdeki yağ depolama veya kütlesi oluşturma faaliyetlerini de yavaşlatacağı için kilo vermenizde yardımcı olacaktır.

Tüketilmesinde birçok olumsuz etkisi bulunan D vitamininin yeterli alım sağlandığında da birçok yararı bulunmaktadır. Peki faydalarını saymakla bitiremediğimiz D vitamini hangi besinlerde bulunur? Süt ve süt ürünleri içerisinde bolca bulunan D vitamini süt, ayran, kefir, peynir, yoğurt, ton balığı, ıspanak, mantar, kırmızı et, somon, balık yağı, maydanoz ve daha birçok besinde yer almaktadır. 

  • C Vitamini: Vücudumuz tarafından üretilmeyen ve depolanmayan C vitamini günlük olarak tüketilmesi gerekmektedir. Bu yüzden ekstra dikkat ve özen isteyen C vitamini yeterli miktarda tüketildiğinde vücutta karnitin sentezinde rol oynadığı için yağ yakımı hızlandırma özelliğine sahiptir. Bu özelliği ile vücuttaki yağların yakımını enerjiye çevirerek sağlıklı kilo verme etkisiyle katkı sağlamaktadır. Özellikle egzersizlerden önce C vitamini takviyesi alınması yağ yakımı işlemini kolaylaştırmaktadır. Portakal, çilek, kivi, greyfurt, maydanoz, brokoli, karnabahar, kara lahana, biber, limon, kuşburnu, domates gibi birçok besinde bolca C vitamini bulunmaktadır.
  • B12 Vitamini: Vücudun genel sağlığı için oldukça önem taşıyan B12 vitamini hücre yaşlanmasının önüne geçerek sinir hücrelerinin onarılmasında büyük rol oynamaktadır. Sindirim kabiliyetini arttıran B12 vitamini karbonhidratları enerjiye çevirerek yağı azaltır ve böylelikle kilo vermede etkili olur. Kırmızı et, süt ve süt ürünleri, yumurta, deniz mahsullerinde bolca bulunmaktadır.
  • B6 Vitamini: Tükettiğimiz besinleri enerjiye dönüştürmekte oldukça etkili olan B6 vitamini metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi çok daha kolay bir hale getirmektedir. Yeterli miktarda alındığı takdirde kilo kontrolünde büyük rol oynamaktadır. Havuç, kırmızı ve beyaz et, süt ve süt ürünleri, kuru baklagiller, kabuklu kuruyemişler, ıspanak, bezelye, karnabahar, balık bedeliniz ürünleri, muz ve avokado gibi birçok besinde B6 vitamini bulunmaktadır.

1.1 Sağlıklı Kilo Verme Nedir?

Fazla kilolarımızdan arınmak için şüphesiz ki dikkat ettiğimiz en önemli noktalardan biri sağlıklı kilo verme. Tabii bu durum olmazsa olmazlar haline gelince sağlıklı kilo verme nedir? sorusu da herkes tarafından merak edilmektedir. Sağlıklı kilo verme, dengeli ve düzenli bir şekilde beslenmekten geçmektedir. Bu beslenme düzeninde besin değerleri yüksek gıdaları tüketmeye özen göstermeli bununla beraber aldığımız kalori miktarının verdiğimiz kalori miktarıyla aynı olmasına dikkat etmeliyiz. Böylelikle doğru bir şekilde yağ yakımı gerçekleşerek kilo vermeniz dengeli bir şekilde devam eder. Sağlıklı kilo verme aynı zamanda vücudun gerekli olan vitaminlerin almak olduğu için vücut sağlığını da koruyarak daha kaliteli bir yaşam sağlamaktadır. Bu yüzden kilo vermede etkili olan vitaminler neler bilmeli ve beslenme düzeninize bu noktada dikkat etmelisiniz. Özellikle de belirli rahatsızlıklarınız varsa sağlıklı kilo verme oldukça önem taşımaktadır. Dikkat edilmediği takdirde çeşitli rahatsızlıklara sebep olabileceği gibi var olan rahatsızlıklarını da tetikleyecektir. O nedenle sağlıklı kilo verme detaylarını bilmeli aynı zamanda vücudumuz için gerekli olan vitaminlerin farkında olarak düzenli olarak tüketilmesine özen göstermelisiniz.

Bu Haberi Paylaş!