Diş Pırlantası Nedir, Nasıl Uygulanır?

Diş Pırlantası Nedir, Nasıl Uygulanır?

Diş pırlantası, diş yüzeyine yapıştırılan bir madde olmakla birlikte son zamanlarda oldukça popüler bir hale gelmiştir. Estetik açıdan da hoş bir görünüme sahip bu işlem diş kristali olarak da adlandırılmaktadır. Yan ve kanin diş yüzeylerine özel yapıştırıcılar sayesinde uygulanan işlem, bireyin gülüşünde farklılık yaratmaktadır.

Diş hekimlerince özel yapıştırıcılar ile diş yüzeylerine yapıştırılan diş pırlantalarının düşme ihtimali neredeyse yok gibidir. Düşme durumunda yeniden temizlenerek pratik bir biçimde takılabilmektedir. Her yaştan insana uygulanabilen diş pırlantası, estetik diş hekimlerinin tercihlerindendir.

Diş Pırlantası Nedir?

Diş pırlantası, minik pırlanta parçasının diş yüzeyine özel yapıştırıcılar ile yapıştırılması olarak bilinir. Diş hekimleri tarafından özel olarak uygulanan diş pırlantası, diş yüzeyinde aşınmaya sebep olmadığı gibi kişinin gülüşünü daha çekici kılmak isteyenlerin tercihidir.

Estetik ve kozmetik bir diş hekimliği uygulaması olan diş pırlantası için öncelikle ağız ve diş sağlığının tam olarak sağlanması lazımdır. Gülüşünüzü daha estetik bir hale getirmek için diş pırlantası uygulaması her yaştan kişi tarafından tercih edilebilir.

Diş Pırlantası Nasıl Uygulanır?

Diş pırlantası modelleri, biçimlerine göre değişiklik göstermektedir.

• Diş pırlantası için kullanılacak pırlantanın dış yüzeyi, hafif bir biçimde aşındırılarak şekil alması sağlanır. Pırlanta bu sayede uzun yıllar kullanılabilir.
• Diş pırlantası uygulanacak dişin yüzeyine kompozit bonding adı verilen özel yapıştırıcılar uygulanır.
• Pırlantanın diş yüzeyinden düşme ihtimali oldukça düşüktür. Ancak pırlantanın düşmesi durumunda diş hekiminiz pratik bir biçimde tekrar yerine takılabilir.
• Diş pırlantasını çıkartmak istediğinizde ise pırlanta çıkarıldıktan sonra diş yüzeyine cila uygulaması yapılır. Cila uygulamasının sebebi ise diş yüzeyindeki yapıştırıcının giderilmesi ve dişin eski haline getirilmesini sağlar.

Bu Haberi Paylaş!