Diş Kökü İltihabı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer?

Diş Kökü İltihabı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer?

Diş kökü iltihabı veya diğer adıyla da bilinen pulpitis oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Diş ağrısının en önemli nedenleri arasında yer alan diş kökü iltihabı erken dönemlerde fark edilmediği takdirde bireyde diş kaybına ve hatta ciddi sonuçlara bile sebebiyet verebilir.

Diş Kökü İltihabı Nedir?

Diş kökü veya diğer adıyla pulpa dişin en iç kısmında yer almaktadır. Bu yapı içerisinde dişi besleyen damarlar ile birlikte duyu algılanmasında görevli sinirler ve bağ dokusu bulunmaktadır. Bu durumun ilerlemesiyle beraber iltihaplanma baş gösterebilir. Diş kökü iltihabı geri döndürülebilir ya da geri döndürülemez olarak iki kısma ayrılır:

●     Geri Döndürülebilir Diş Kökü İltihabı

Bu tür diş kökü iltihaplarında pulpadaki iltihaplanma hafif olacağından kısa süreli bir ağrı ortaya çıkar. Diş içerisinde boşluk oluşumu gözlemlenmesine rağmen bu boşluk kesinlikle dişin derinlerine doğru inişe geçmez. Bu nedenle diş kökü daha az hasar alacaktır. Gri döndürülebilir diş kökü iltihabında aşırı tatlı veya soğuk gıdalar tüketildiğinde kısa süreli bir ağrı meydana gelebilir.

Fakat bu ağrı, tetikleyici unsurun yok edilmesiyle ortadan kalkar. Pulpanın çoğunlukla sağlıklı olduğu bu tür diş kökü iltihabında uygun tedavi sayesinde dişi kurtarmak mümkün olur. Hasar görmüş sinirler iyileştirilerek diş yeniden eski sağlığına kavuşur.

●     Geri Döndürülemez Diş Kökü İltihabı

Bu tür diş kökü iltihabı, acil diş tedavileri başvurularının en temel sebeplerindendir. Geri döndürülemez türdeki iltihaplarda bakteriler sinirlere yayılarak pulpada ciddi inflamasyonlara yol açarlar. Bu rahatsızlığın devamında diş ağrısı aniden ve çok şiddetli görülebilir.

Pulpanın ciddi hasar görmesiyle birlikte diş kökündeki dokular nekroza uğrayabilir ve bunun sonucunda da ölebilir. Pulpanın nekroza uğraması durumunda dişte apse meydana gelir. Apse özellikle ısırma işlemi esnasında şiddetli ağrı hissi oluşturur.

Diş Kökü İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Diş kökü iltihabı belirtileri iki türde kendisimi gösterir. Geri döndürülebilir tipteki belirtiler daha seyredeceğinden sadece yemek yer esnasında ortaya çıkar. Geri döndürülemez tipteki semptomlar ise daha şiddetli olacağından gece ve gündüz sürekli nöbet halindedir.

•    İltihaplanma,
•    Aşırı sıcak, soğuk veya tatlı besinlere hassasiyet
•    Ateş
•    Lenf nodlarında şişkinlik
•    Kötü ağız kokusu
•    Ağızda kötü tat

Bu Haberi Paylaş!