Diş Fırçanızı Ne Zaman Değiştirmelisiniz?

Diş Fırçanızı Ne Zaman Değiştirmelisiniz?

Diş Fırçanızı Ne Zaman Değiştirmelisiniz? sorusunun cevabı aslında şöyledir; çoğu diş hekimi ve Türk Dişhekimleri Birliği (TDB), diş fırçanızı 3 ayda bir değiştirmenizi önerir. Fazla mesai, diş fırçaları normal aşınma ve yıpranma sürecinden geçer ve diş etlerinden plağın çıkarılmasıyla daha az etkili hale gelir.
Araştırmalar, kılların kırılmasının ve fırçanın etkinliğini kaybetmesinin yaklaşık 3 ay bulduğunu göstermektedir.

Genelde düşünmediğimiz (ve muhtemelen düşünmekten hoşlanmadığımız) bir diğer husus da mikropların saklanıp diş fırçası kıllarında birikebileceğidir. O yüzden özellikle soğuk algınlıklarından sonra diş fırçasının değiştirilmesi önemlidir.

Uygun şekilde bakılmazsa kıllarda mantar ve bakteri de gelişebilir. Kullandıktan sonra diş fırçanızı iyice durulayıp kuruladığınızdan emin olun, üstü açık olarak dik konumda saklayın ve diğer kullanılmış diş fırçalarından uzak tutun.

Seyahat ederken, diş fırçası başını korumak ve mikropların yayılmasını azaltmak için uç kısmı kapattığınızdan emin olun.

Diş fırçanızı en son ne zaman değiştirdiğinizi hatırlayamıyorsanız, diş fırçası başlığınızın içinde bulunduğu duruma özellikle dikkat edin - kıllar aşınmış, yayılmış veya yıpranmış veya özellikle koyu renk değişiklikleri görüyorsanız, bu küf işareti olabilir. 

Diş Fırçamı Sık Sık Değiştirmezsem Ne Olur?

Bakteri ve mantarın diş fırçanızın kıllarında biriktiğini bilmek, diş fırçanızı daha sık değiştirmek için yeterli bir neden değilse, diş fırçanızı değiştirmemekle ilgili bir dizi başka risk ve cazip olmayan sorunlar da vardır.

Eski bir fırçanın diş etlerinize zarar vermesi durumu da değişikliğe gitmeniz için bir diğer durumdur.
Eski diş fırçaları dişlerinizden plağı temizlerken etkisiz hale gelir ve bu da diş eti iltihabına yol açar. Tedavi edilmeden bırakıldığında diş eti iltihabı enfeksiyona yol açar ve bu da dişlerin düşmesine neden olabilir.

Ayrıca aşırı kullanılmış diş fırçalarından hastalanabilirsiniz, diş fırçanız küflenebilir, veya fırçanız tuvalete çok yakın bir konumdaysa tuvaletten sıçrayan pis su partikülleri de size mikrop taşıyabilir.

Dental Ürünler İçin Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Bir sonraki diş muayeneniz ve temizlik sırasında diş hekiminize, kişisel ihtiyaçlarınıza, özel diş sağlığı durumunuza vb. göre ne satın almanız gerektiği konusunda öneriler isteyebilirsiniz.

Diş hekimleri arasında bazı yaygın öneriler, sert kıllar dişlerinize ve diş etlerinize zarar verdiği için yumuşak kıllı diş fırçaları aramaktır.
Bir seferde bir veya iki dişe dokunan bir diş fırçası başlığı seçin, TDB tarafından onaylanmış florür içeren bir diş macunu kullanın, plak ve diş eti iltihabıyla daha fazla mücadele etmek için gargara kullanmayı düşünün ve diş ipini unutmayın!

Elektrikli diş fırçasına yatırım yapmayı düşünün, çünkü bunların ağız sağlığını manuel bir diş fırçasının plağı gidererek, diş eti iltihabını azaltarak ve diş lekelerini ortadan kaldırarak yapabileceğinin ötesinde iyileştirdiği kanıtlanmıştır.

Ayrıca periodontal hastalığı olan kişilerin dişlerindeki plak miktarını en aza indirdikleri de gösterilmiştir.

İhtiyaçlarınıza en uygun ürünlerin hangileri olduğuna dair araştırmanızı yapın, diş hekiminizden öneri istemeyi unutmayın.

Bu Haberi Paylaş!