Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?

Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?

İnsan vücudunu hastalıklara karşı koruyan bağışıklık sistemi sağlığımız açısından büyük bir öneme sahiptir. Bu yüzden de oldukça merak edilen tam anlamıyla bir savunma sistemi olan bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir? Sorusu fazlasıyla araştırılmaktadır. Özellikle de mevsim geçişlerinde araştırma içerisine girdiğimiz bu sorularda amaç her daim bağışıklık sisteminin çok daha güçlü olmasıdır. Peki ama bunun için neler yapıyoruz? Organlardan, hücrelerimize, dokularımızdan tüm vücudumuza hastalıklara karşı koruyan bağışıklık sistemi için ekstra dikkat etmeli ve bağışıklık sistemini güçlendiren besinler tüketmeliyiz. 

Vücudun bazı vitaminleri üretmediği, üretse bile yeterli olmadığı durumlarda tükettiğimiz besinlerden destek almamız gerekmektedir. Tabi besinler de tek başına yeterli olmadığı için bazı dikkat etmemiz gereken durumlar da bulunmaktadır. Özellikle de koronavirüs döneminde bağışıklık sisteminin ne kadar önemli olduğunu belirtilerinin kişiden kişiye değişmesinden net bir şekilde gözlemledik. Bu yüzden bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir? Ve bağışıklık sistemini güçlendiren besinler nelerdir bilmeli ve dikkat etmeliyiz. 

Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir? Sorusunun en net cevabı şüphesiz ki vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri sağlamaktadır. Bunları sağlamanın yolu da sağlıklı ve dengeli beslenmekten geçmektedir. Özellikle de C vitamini enfeksiyonlara karşı savaşarak güçlü bir antioksidan kaynadığıdır. Bunun için C vitamini bakımından zengin olan turunçgiller, kivi, çilek, biber, maydanoz ve ıspanak gibi sebzeler tüketmek gerekmektedir. C vitamininin yanı sıra Omega 3 yağ asitleri, deniz ürünleri, E vitamini, A vitamini, D vitamini, B grubu vitaminleri, probiyotikler, çinko ve demir gibi mineraller bağışıklık sistemini güçlendirme büyük rol oynamaktadır. Tabi bunlara dikkat ederken bol su içmeyi, alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmaya da dikkat etmeniz gerekmektedir. 

[Image: Sofranızdan eksik etmeyin: İşte bağışıklık güçlendirici besinler! - Haber3]

1.1 Bağışıklığı güçlendiren besinler

Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir? Sorusuyla beraber bağışıklığı güçlendiren besinler neler merak edilmektedir. Çünkü vücuda alınması gereken vitaminler tükettiğimiz besinlerden geçmektedir. FAST FOOD tüketiminin arttığı bu yıllarda sağlıklı beslenmenin geri planda kaldığı ve bağışıklık sisteminin zayıfladığı gözlenmektedir. Daha güçlü bağışıklık sistemi için bağışıklığı güçlendiren besinler neler bilmeli ve ona göre tüketmeye ekstra özen göstermelisiniz. Şimdi gelin bu besinleri biraz daha yakından tanıyalım.

  • Süt ve süt ürünleri: Kalsiyum ve protein bakımından zengin olan bu gıdaları tüketmeyi ihmal etmemek gerekir. Peynir çeşitlerinde, yoğurtta ve süt de bol miktarda vitamin ve mineral olduğu için bağışıklığın güçlenmesinde olmazsa olmazlardandır.
  • Meyveler: Özellikle C vitamini bakımından zengin olan meyvelerden turunçgiller, kivi, çilek kış aylarında bolca tüketilmelidir. Mevsiminde yetişen meyvenin tüketilmesi vitamin ve minerallerini vücuda almak bakımından oldukça önemlidir. 
  • Sebzeler: Her birinde birden çok vitamin bulunan ve vücudumuz için gerekli besin değerlerini kapsayan sebzelerin tüketimi bağışıklığı güçlendiren besinler içerisinde yer almaktadır. Özellikle de havuç, ıspanak, brokoli, dolmalık biber, yeşil yapraklı sebzeler tüketimine ekstra özen gösterilmelidir.
  • Kuru Yemişler: Badem, ceviz, fıstık, kaju, kuru üzüm, fındık gibi besin değeri yüksek kuruyemişlerin bolca tüketilmesi gerekmektedir.
  • Bakliyatlar: Nohut, fasulye, yeşil mercimek gibi birçok bakliyatta bitkisel proteinler yer aldığı için bağışıklığı güçlendirmektedir.
  • Deniz Ürünleri: Omega 3 değeri bakımından yüksek besinler olan balık ve türleri tüketilmesi vücudumuza oldukça vitamin ve mineral sağlamaktadır. 

[Image: Araştırma: Bağışıklık sistemi işte böyle zayıflıyor! Uzmanlardan bağışıklığı güçlendirecek öneriler ]

1.2 Hangi besinlerden uzak durmalıyız?

Ne kadar beslenmemize dikkat etsek de uzak durmamız veya az tüketmemiz gereken bazı besinler bulunmaktadır. Bu besinler faydadan çok vücudumuza zarar vermekte ve sağlıksız kilo alımına sebep olmaktadır. Tabi bununla beraber çeşitli hastalıkların oluşmasında etmendir. Peki hangi besinlerden uzak durmalıyız?

  • Trans Yağlar: Günümüzün en kötü alışkanlıklarından biri olan FAST FOOD tüketimi, kızartmalar, pasta vb. yiyeceklerde bolca bulunan trans yağlardan uzak durmamız gerekmektedir.
  • İşlenmiş Paketli Gıdalar: Ne kadar tatları lezzetli olsa da paketli gıda tüketimimizi olabildiğince en aza indirgemekte fayda vardır. Özellikle de çikolata, cips gibi atıştırmalıkların tüketimini kontrol altında tutmalısınız.
  • Gluten: Hemen hemen herkesin tükettiği ekmek, pide, lavaş gibi gluten içeren gıdalar hem kilo almanızı hem de fazla tüketildiğinde sağlığınıza verdiği zararları göz önünde bulundurmanızda fayda vardır.
  • Şeker – Tuz: Rafine içeren şekerli yiyecekler, çok fazla tatlı tüketimi veya çok fazla su tüketimi hem vücudun ödem toplamasına hem de çeşitli sağlık sorunlarına sebep açacağı için uzak durmak gerekmektedir. 

Binlerce hasta tarafından önerilen bir muayenehane olarak sizleri de aramızda görmekten memnuniyet duyarız.

Mümkün olan en iyi ve en özel müşteri hizmetini sunmak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Ant Modern ortamında sunulan bakımın kalitesiyle tanınıyoruz. Siz de binlerce memnun hastamız arasına katılarak Ant Modern deneyiminden faydalanabilirsiniz.