Ağız Sağlığına İyi Gelen Besinler

Ağız Sağlığına İyi Gelen Besinler

Genel vücut sağlığımızı korumak ve bu sağlığı sürdürebilmek için sindirim sistemimizin sağlığına ve iyi bir şekilde işliyor olmasına dikkat etmek gerekir. Sağlığımızı sürdürebilmek için de sindirimin ilk aşaması olan ağız sağlığına ve hijyenine oldukça özen göstermek gerekir. Özellikle de yemek yerken tükettiğimiz yiyecek ve içeceklerin ağız ve diş sağlığına verdiği zarar ve yararları göz önünde bulundurarak tüketmek gerekir. Bu yüzden ağız sağlığına iyi gelen besinler neler bilmeli ve zararlı besinleri tüketirken miktarına dikkat etmeliyiz. Çünkü ağzımızda mevcut olan bakterilerle tükettiğimiz çeşitli gıdalar ile reaksiyona girme eğilimindedir. Bu reaksiyon şekeri aside çevirerek ağız sağlığımıza zarar vererek çeşitli diş çürümelerine, ağız kokusuna, diş eti rahatsızlıklarına ve diğer çeşitli rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Bu sorunlarla karşı karşıya kalmamak ve genel sağlığımızı korumak için ağız sağlığına iyi gelen besinler neler gelin hep beraber detaylarıyla inceleyelim.

1.1 Süt ve süt ürünleri

Ağız sağlığına iyi gelen besinler dediğimizde şüphesiz ki aklımıza ilk gelen besin kategorisi süt ve süt ürünleridir. İçerisinde barındırdığı kalsiyum, fosfat ve birçok yararlı minerallerle ağız, diş ve diş eti sağlığı konusunda oldukça faydaları bulunmaktadır. Günlük ağız bakımımız için süt, peynir veya yoğurt tüketimi içerisinde bolca barındırdığı kalsiyum sayesinde oluşabilecek ağız ve diş problemlerin önüne geçerek diş köklerini güçlendirir. Ayrıca süt ve süt ürünleri diş minesini koruyarak tükürük üretimini düzenleyerek ağızda oluşabilecek kuruluğun önüne geçerek kuruluk yüzünden oluşabilecek ağız kokusunu önler.

1.2 Meyve ve Sebzeler

Vücudumuzun sağlıklı bir şekilde gelişim gösterebilmesi ve bu düzeni sürdürebilmesi için birçok vitamine ihtiyacı vardır. İhtiyacımız olan bu vitaminlerden yeterli desteği alamadığımız zaman vitamin eksikliği oluşur ve bu durum da çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Çünkü vücudumuzun sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için vitaminlere yani sağlıklı beslenmeye ihtiyacı vardır. Bu sağlıklı beslenmede de olmazsa olmazımız meyve ve sebzelerdir. Meyve ve sebzelerin içerisinde bolca su, vitamin ve mineral bulunmaktadır. Bu maddeler de ağız sağlığı için oldukça faydalı besinlerdir. Ağız sağlığına iyi gelen besinlerden meyve ve sebzelere verilen örnekleri gelin beraber inceleyelim. 

  • Kivi: İçerisinde bolca C vitamini içermesinden dolayı diş eti hassasiyetinde büyük rol oynamaktadır. 
  • Portakal: Diş eti iltihaplanmasını önlemede etkili olan portakal bağ dokusunu da güçlendirmektedir. Ayrıca içerisinde barındırdığı florun ile dişlerin sert yapısına katkı sağlayarak ağız içi asitlerine karşı koruyucu olmaktadır. Böylelikle oluşabilecek diş çürüklerine karşı da oldukça faydası bulunmaktadır. 
  • Çilek, mandalina, biber, maydanoz ve ananas gibi C vitamini bakımından zengin olan meyve ve sebzeler ağız sağlığımızla beraber genel vücut sağlığımıza kadar birçok faydası bulunmaktadır. 
  • Mantar: D vitamini bakımından oldukça zengin olan mantar kemik gelişimine katkıda bulunmaktadır. Özellikle de gelişim çağındaki çocukların dişlerde ve yeni kemik oluşumunda önemi çok fazladır.
  • Brokoli: Faydalarını saymakla bitiremediğimiz bir sebze olan brokoli içerisinde barındırdığı vitamin ve mineraller ile ağız sağlığına faydası oldukça fazladır. Ağız ve diş sağlığımızı korumak adına içerisinde D vitamininin bolca olduğu meyve ve sebzeleri tüketmek gerekir. Diğer D vitamini olan meyve ve sebzeler arasında havuç, portakal ve ıspanak bulunmaktadır. 

1.3 Et ve Balık

Et, tavuk ve balık gibi besin değeri oldukça fazla olan besinlerin gerek ağız sağlığı gerekse genle vücut sağlığı için faydaları saymakla bitmemektedir. Özellikle de balığın içerisinde barındırdığı omega 3 yağları diş eti çekilmesini engellemeye yardımcı olurken, diğer diş eti problemlerinde de iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Yağ bakımından fazla olan somon, uskumru, ton balığı gibi balıkları tüketmeye özen gösterebilirsiniz. 

D vitamini bakımından zengin olan kırmızı et ve tavuk kemik gelişimine katkıda bulunarak vücudumuzun alması gereken vitamin ve minerallerin birçoğunu karşılamaktadır. Ağız ve diş sağlığı için gerekli vitamin ve mineraller karşılandıktan sonra oluşabilecek birçok sağlık probleminin önlemini almış olacaksınızdır. 

1.4 Diğer Besinler

  • Kuruyemişler: İçerisinde barındırdığı doğal yağlar sayesinde diş minesini güçlendiren kuruyemişler dişlerde çürük oluşumunu azaltacaktır. Kuruyemişlerdeki bu faydalı yağlar dişi kaplayarak bakterilere karşı koruyucu bir tabaka oluşturacaktır. 
  • Su: Su tüketimi gerek ağız sağlığımız için gerekse genel vücut sağlığımız için oldukça önemlidir. Bol su tüketerek tükürük seviyenizi arttırabilir böylelikle oluşan tükürük sayesinde dişlerinizin çürümesine engel olabilirsiniz. Bunun yanı sıra bol su tüketmek ağızda biriken gıda artıklarının temizlenmesinde de etkili olmaktadır. 

Bu Haberi Paylaş!