Lamine Kaplama (Yaprak Diş) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lamine Kaplama (Yaprak Diş) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lamine kaplama özellikle günümüz şartlarında sıklıkla kullanılan popüler diş estetiği çözümlerindendir. Lamine diş kaplama işlemi; diş yapısını ve görünümünü iyileştiren diş kaplama prosedürüdür. Bu işlem esnasında yaprak biçimindeki porselenlerden oluşan ve dişleri porselenler ile kaplamaya yönelik tasarlanan bir tedavi süreci başlatılır. Yaprak diş olarak da adlandırılan lamine kaplama, hastalara kusursuz bir gülüş sağlamasının yanında bireyin ağız fonksiyonlarını eksiksiz bir şekilde yerine getirmesini kendisine amaç edindirir.

Lamine Kaplama (Yaprak Diş) Nedir?

Lamine kaplama (yaprak diş), diş yüzeyinin yaprak formundaki porselenlerle kaplanarak sabitlenmesi ile ortaya çıkar. Yaprak dişler, ince yapıları ve metal içermemeleri nedeniyle birçok hastanın tercih ettiği tedavi yöntemleri arasındadır. Kişinin ağız ve diş yapısına göre özel olarak tasarlanan yaprak dişler uzun ömürlü kullanım sunmaktadır.

Lamine Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

Lamine diş kaplaması işlemi, kaplama dişin malzemesine bağlı olarak çeşitlere ayrılmaktadır.

• Kompozit lamina
• Yaprak porselen diş
• Yaprak zirkonyum

Hastalar arasında yaprak diş olarak adlandırılan lamine kaplama çeşidi, yaprak porselen dişler olarak geçmektedir. Yaprak diş uygulaması, yaprak biçimindeki porselenlerin diş yüzeyine yapıştırılarak sabitlenmesi ile gerçekleştirilmektedir.

Lamine Kaplama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lamine kaplama tedavisinin her aşaması, doktor ve hasta arasındaki fikir birliğine bağlı olarak ilerlemektedir. İlk olarak diş hekimi, hastanın diş durumunu ve ihtiyacını belirleyerek detaylı tedavi planı oluşturduktan sonra uygulama işlemine geçmektedir.

Tedaviye başlamadan önce hastanın dişleri temizlenir ve uygun bir alt yapı hazırlığı başlar. Hemen ardından geçici kaplamalar ile uyum sürecini kontrol eden diş hekimleri, sorun yaşanmaması halinde son düzenlemeleri gerçekleştirerek gerçek porselenlerin yapımı sürecini başlatır. Özel bir yapıştırıcı ile dişlere sabitlenen lamina kaplamalar aynı gün kullanılabilmektedir. Hastaların diş etlerinde bir sorun olmaması durumunda 2 ya da 3 seans sonunda lamina diş kaplama tedavisi sonlandırılır.

Bu Haberi Paylaş!