Estetik Diş Dolgusu Nedir, Nasıl Uygulanır?

Estetik Diş Dolgusu Nedir, Nasıl Uygulanır?

Estetik diş dolgusu, kompozit lamina veya bonding işlemi diye tabir edilen uygulamaların bir bütünüdür. Estetik diş hekimliği uygulamaları içerisinde diş üzerinde hiçbir kesim işlemi yapılmayan tek işlemdir. Zirkon, metal destekli porselen kaplama, empress veya emax gibi uygulamaların hemen hemen hepsinin diş duvarlarında belirli bir miktarda kesim uygulanırken estetik dolguda böyle bir durum söz konusu değildir.

Estetik Diş Dolgusu Kimlere Uygulanır?

Estetik Diş Dolgusu, diş aralarında oluşan boşlukların diş duvarlarında kırık veya çatlak meydana gelmesi, dişlerin normalden küçük veya kısa olması yani çapraşık dişler olması gibi durumlarda uygulanmaktadır.

Estetik Diş Dolgusu Nasıl Uygulanır?

Dişin hemen üzerinde herhangi bir işlem uygulanmaz. Sadece doldurulacak veya ek yapılacak alana estetik dolgu materyali kuvvetli özel yapıştırıcılar ile uygulanmaktadır. Bir resim çalışması gibi katman katman farklı renklerdeki materyal dişin hemen üzerine uygulanır. Renk tam o anda dişinizin kendi rengine uygun olan materyalden seçilerek herhangi bir estetik uyumsuzluk alması önlenmiş olur.

Bu işlem esnasında tek tip bir beyaz, opak veya tek tip bir sarı ton yoktur.  Onlarca renk içerisinden sadece diş hekimi kararını verebilir. Işık geçirgenliği yüksek materyaller kullanıldığından doğal diş görüntüsü rahatlıkla elde edilebilir.

Estetik Diş Dolgusu Ne Kadar Sürer?

Bu işlem tek seansta bitmekte ve ortalama 45-60 dakika aralığında sonlanmaktadır. Tabi ki eğer diş sayısı fazla ise bu süre artacağından ciddi bir dişeti problemi varsa veya önden dişeti estetiği uygulanması gerekiyorsa 1 seans daha planlanarak bu dişeti sorunları önden halledilir.

Bu Haberi Paylaş!