Diş Çekiminden Sonra İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş Çekiminden Sonra İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş çekimi, hem çocuklar hem de yetişkinlerde uygulanan tedavi yöntemleri arasındadır. Çekim yapılması için birçok farklı etmen bulunurken bu işlem sonrasındaki bazı kısıtlamalara da dikkat edilmesi gerekmektedir. Diş çekiminin akabinde implant işlemi de bunlar arasında yer almaktadır.

Çekilen dişin yerine implant tedavisi ne zaman yapılır sorusuna yanıt arayanlar için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Diş çekimi ile implantın yapımı arasındaki süre tedaviye göre bir dakika ila 6 ay arasında değişmektedir. Diş kökünde herhangi bir sorun bulunmadığında diş çekilerek implant uygulamasına hemen başlanabilir.

Bazı zamanlarda diş çekimi yapıldıktan sonra kemik hacmi elde edilmesi ve kemik sağlığı için 2 ila 4 ay kadar beklenmesi gerekebilir. Diş çekiminden sonra farklı bir bekleme nedeni ise sinüs lifting işlemidir. Üst çene bölgesinde sinüse yükseklik kazandırmak için sinüs tabanı yükseltme işlemi yapılabilmektedir.

İmplant Tedavisinde Süreç Nasıl İşler?

İmplant; titanyumdan üretilen ve diş köküne benzer işlev gören yapay bir diş kökü olarak adlandırılır. Çene kemiğine tam anlamıyla uyumlu şekildeki implant, bio uyumuna sahiptir. İmplant tedavisi için diş hekimlerimiz, çene kemiğine yerleşecek implanta uygun uzunluk ve çaptaki yuvaları çene kemiğine açmakta ve daha sonrasında da uygun yol ve hijyen şartları ile bu implantlar çene kemiğine yerleştirilmektedir.

Diş hekimlerimiz tarafından çene kemiğine yerleştirilen bu implantların her birinin yerleşme süresi 3 ila 4 dakika kadardır. İmplantların çene kemiğine tam anlamıyla kaynaması için 3 ay ve 6 ay arasında bir süre gerekebilir. Çene kemiğine yerleştirilen ve doku dostu olan titanyumdan üretilen implantların beklenen zaman sonrasında üzerlerine porselen veya zirkonyumdan yapılmış olan protez diş konmaktadır.

Diş Çekiminden Kaç Gün Sonra İmplant Yapılır?

Diş çekiminden ne kadar sonra implanta başlanır sorusu en çok merak edilenler arasındadır. Diş çekiminden sonra çekim yarasının iyi olması ve çekim yapılan bölgenin kemikleşmesi için 1,5 ile 2 ay kadar beklenilmesi gerekmektedir.

İmplant uygulamasının doğal diş durumuna gelme kıvamı 8 ile 12 hafta kadar sürebilmektedir. Kemiğin iyileşmesi halinde implant üzerine protez diş takılmaktadır. Tüm bu süreçlerde hekimlerimizin verdikleri tavsiyelere ve uyarılara dikkat etmek gerekmektedir.

Bu Haberi Paylaş!