Turkovac Aşısı Delta Varyantına Karşı Güvenilir Mi?

Turkovac Aşısı Delta Varyantına Karşı Güvenilir Mi?

Üniversitelerin açılmasının ardından pozitif sonuçlarda yaş ortalamasının düşmesinden sonra eğitime kesinti olmadan devam edebilmek için topluca aşılanmanın önemi arttı. Son verilere göre pozitif vakalarda sonuçların %40'ı 22 yaş altında seyir etmekte. Bu sonuçlar itibarıyla aşıların etkinliği daha çok sorgulanmaya başladı. Delta varyantı Türkiye'de %90 oranında görülmeye başladı. Peki aşıların Delta varyantına etkileri neler?

Peki aşıların Delta varyantına etkileri neler?

Prof. Dr. Aykut Özdarendeli'nin geliştirdiği Turkovac, İngiltere varyantı olan alfa varyantı koronavirüs için tam anlamıyla etkili olduğunu veriler ve çalışmalar aracılığıyla belirtmişti. Ekibi ile süregelen çalışmalarında aşının, delta varyantını izole ettiğini belirtti. Delta varyantına Turkovac'ın etkilerinin kesin sonuçları kısa süre içinde alınacağı bildirilenler arasında.

Aşı konusunda ihtiyaç sahibi ülkeler ulaştıracak aşamaya gelmek ve virüsün etkisini azaltmakta baş rol oynayan ülkeler arasına girmeye hedef gössteren sağlık bakanı Fahrettin Koca, aşımıza sahip çıkıp kendi yöntemimizle dışa bağlı kalmamanın öneminden bahsetti. Kendi aşımızın kullanılması için iki doz aşısını olmuş sağlıklı kişilerin "Turkovac aşı hatırlatma dozu" uygulaması çalışmasına katılmasına çağrı yapılmaya başlanmasını ardından TURKOVAC'ın Delta varyantına etkisinin ne olacağı akıllarda soru işareti yaratmaya başladı. Gönüllüler ve transgenik farelerde çalışmalara hızla devam edilirken sonuçlar gelmeye başladı. 

Türkiye'de 100'ün üzerinde 2 doz Sinovac aşılı gönüllüde yapılan testlerde olumlu veriler elde edildi. Uzmanların açıklamasına göre, Alfa ve Delta varyantına karşı Turkovac ve CoronaVac yapılan çalışmalarda etkinliği olduğunu belirtti. Bu açıklamayla birlikte Turkovac ve CoronaVac aşıları oldukça güvenli olduğu sonucuna varıldı. Aşılarda etkinliğin yaklaşık 3 bin gönüllüde görüldüğü taktirde Dünya Sağlık Örgütü kriterlerine uygun olacağı bilinmekte. 

Sağlık Bakanlığı son güncellemelerde iki doz aşı olanlar üçüncü dozu Turkovac yaptırılmasına yönelik geliştirmelerde bulunuyor. 5 yerde yapılan gönüllü aşılamalrın zamanla 30 merkeze yükseleceği daha çok ilden gönüllü vatandaşların aşı olabilceği büyüklüğe gelmesi bakanlığın en yakın hedefleri arasında. Ayrıca hiç aşısız kişilere de Turkovac aşına güvenebilecekleri konusunda çağrılar yapılıyor. Bütün sonuçlar alındığı taktirde Turkovac aşısına olan güvenin önümüzde yılda oldukça artacağı uzmanlar tarafından ileri sürülmekte.

Binlerce hasta tarafından önerilen bir muayenehane olarak sizleri de aramızda görmekten memnuniyet duyarız.

Mümkün olan en iyi ve en özel müşteri hizmetini sunmak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Ant Modern ortamında sunulan bakımın kalitesiyle tanınıyoruz. Siz de binlerce memnun hastamız arasına katılarak Ant Modern deneyiminden faydalanabilirsiniz.