Spor Salonlarına Ne Zaman Dönebileceğiz?

Spor Salonlarına Ne Zaman Dönebileceğiz?

Spor salonu egzersizinden hoşlanıyorsanız, muhtemelen geri dönmek için can atıyorsunuzdur. Ancak koronavirüs etrafta dolanırken akılda tutulması gereken birkaç nokta var.

Spor salonuna gidip gitmemeniz kişisel bir karardır. Sizin için en iyisinin ne olduğundan emin değilseniz doktorunuza danışmanızda fayda var. Peki Spor Salonlarına Ne Zaman Dönebileceğiz?

Yüksek risk altındaysanız, 60 yaşın üzerindeyseniz, akciğer veya kalp hastalığı, diyabet veya zayıf bağışıklık sistemi gibi yüksek riskli bir tıbbi durumunuz varsa her ne kadar sosyal mesafeye dikkat da edilse, kapalı alanda fitness dersleri bu noktada çokta güvenli bir bahis değil. Grup antrenmanlarına katılmak istiyorsanız, şimdilik dışarıda açık ortamda  veya çevrimiçi olarak düzenlenen sınıflara katılabilrisiniz.

Ben spordan vazgeçemem diyorsanız, mümkün olduğunca güvende kalmak için bilmeniz gerekenler

Spor salonu ile iletişime geçin. Sizi güvende tutmak için hangi adımları attıklarını sorun.
Sosyal mesafe hala bir zorunluluktur. Bu nedenle insanların yan yana duran kardiyo makinelerini kullanmalarına izin vermediklerinden emin olun. Koşu bandı arkadaşınızla aranızda en az 2 metre olmalıdır.

Spor salonuna dezenfekte etme uygulamalarını sorun. Makineleri ne sıklıkla dezenfekte ediyorlar?
dambıl vb. Virüsün yayılmasını azaltmak için spor salonuna gidenlere ne tür talimatlar veriyorlar?

Sizin güvenliğinize ve personellerinin güvenliğine sizce yeteri kadar önem veriliyor mu? Eğer bu cevaplardan emin değilseniz, lütfen başka bir spor salonu bulun veya evde kalın.

Spor salonundaki personel sizi tamamen koruyamaz. Kişisel sorumluluğunuz burada büyük önem arz ediyor.
Başka birinin yanında makine kullanmayın - unutmayın, en az 2 metre sosyal mesafe bırakmanız gerekiyor. Spor salonunuz sosyal mesafe kurallarına uymayacak kadar kalabalıksa, başka bir spor salonu bulun veya en azından bir maske takın. Aslında,  maske her zaman iyi bir fikirdir, çünkü siz ve diğerleri için başka bir koruma katmanı ekler.
Yoğun bir antrenmanda nefes alıp vermek zor olsa da, dayanabildiğiniz zaman lütfen maske takmaya çalışın.

Spor ekipmanlarıyla aranıza mesafe koymak için araya havlu koyabilirsiniz. Makineleri ve ağırlıkları temiz bir bezle dezenfekte edin veya her kullanışınızda kullanmadan önce ve sonra mutlaka silin.

Spor yaparken eldiven giymeli miyim?

Virüs, parmaklarınıza yapışabildiği gibi bu eldivenlere de yapışabilir. Eldivenler size yüzünüze dokunmamanızı hatırlatıyorsa, takabilirsiniz. Ancak size yanlış bir güvenlik hissi vermelerine izin vermeyin, aksi takdirde hiçbir koruma sağlamazlar. Ayrıca elleriniz kapalıyken daha nemli olrtam oluşacağından virüsün bulaşmasına da daha rahat ortam oluşacaktır.

Spor sırasında asla yüzünüze dokunmayın. Virüsün doğrudan yayılmasının ana yolu, yakındaki birinden insandan insana doğrudur. Ancak diğer yol, bir kişi virüsü bir yüzeye soluduğunda, hapşırdığında veya öksürdüğünde, gelip o yüzeye dokunduğunuzda, sonra yüzünüze dokunduğunuzda, virüs burnunuzdan, ağzınızdan veya gözünüzden giriyor.

Ve son olarak,
antrenmanını bitirdiğinizde mutlaka ellerinizi Sağlık Bakanlığının önerdiği şekilde yıkayın! Spor salonunun banyosunda tüm muslukları kapatmak için bir kâğıt havlu kullanın ve spor salonundan çıkana kadar bütün kapıları bir medille açın. Sonra mendili çöpe atın.

Bu Haberi Paylaş!