DELTA VARYANTI HAKKINDA 5 GERÇEK

DELTA VARYANTI HAKKINDA 5 GERÇEK

İnsanlar bu yazın başlarında pandeminin arka plana çekilebileceğine dair bir umut veya en azından temkinli bir iyimserlik hissetmeye başlasalar bile, COVID-19 virüsünün yeni mutasyonlarının getirebileceği tehdidi hala sürmekte.

İlk olarak Aralık 2020'de Hindistan'da tanımlanan Delta, hızla yükseldiği ABD'ye ulaşmadan önce İngiltere'de oldukça hızlı yayıldı. Şu anda, COVID-19 vakalarının %99'undan fazlasını oluşturan ve bazı eyaletlerde hastaneye yatışlarda artışa yol açan baskın SARS CoV-2 varyantıdır.

Delta'nın önceki varyantlardan iki kat daha fazla bulaşıcı olduğuna inanılıyor ve araştırmalar, enfekte olmuş insanları hastaneye koymanın orijinal virüsten daha muhtemel olabileceğini gösteriyor. Aşılanmamış kişiler en fazla risk altındadır ve vakaların ve ciddi sonuçların en yüksek oranda yayılması, aşılama oranlarının düşük olduğu yerlerde meydana gelmektedir.

Yale Medicine pediatrik enfeksiyon hastalıkları ve aşı uzmanı olan Doktora Doktoru İnci Yıldırım, Delta'nın ilerlemesine şaşırmadı. “Tüm virüsler zamanla gelişir ve yayıldıkça ve çoğaldıkça değişikliklere uğrar” diyor. Bu noktada bildiğimiz kadarıyla, koronavirüse karşı tam aşılı kişiler, olmayanlara kıyasla COVID-19'a karşı güçlü korumaya sahip olmaya devam ediyor.

Çoğu Delta enfeksiyonu aşısı olmayan kişilerde görülürken, veriler ayrıca varyantın aşılı bazı kişiler arasında bile bulaşıcılığının arttığını göstermiştir. Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri 'ne göre, aşılı bir kişiye COVID-19 bulaşmışsa ve semptomları varsa, virüsü başkalarına bulaştırabilirler; hala, tam aşılı kişilerin, semptomları olmasa dahi virüsü yayabileceklerine dair verileri değerlendiriyor.

İşte sizler için Delta varyantı hakkında bilmeniz gereken 5 maddeyi derledik.

 

1. Delta, diğer virüs türlerine göre daha bulaşıcıdır.

Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri, ilk olarak İngiltere'de ortaya çıkan Alfa türüne, Güney Afrika'da ilk kez ortaya çıkan Beta türüne ve Brezilya'da tanımlanan Gama türüne de verilen bir tanımı kullanarak Delta'yı "endişe verici bir tür" olarak etiketlemiştir.
(Varyantlar için yeni adlandırma kuralları, sayısal adlara alternatif olarak Dünya Sağlık Örgütü [WHO] tarafından oluşturulmuştur.)

 Yale Medicine epidemiyoloğu, F. Perry Wilson, Delta'nın hızlı büyüme oranının  çarpıcı olduğunun altını çiziyor. Delta, Alpha'dan %50 daha hızlı yayılıyordu,
SARS-CoV-2'nin orijinal türünden %50 daha bulaşıcı olduğunu söylüyor. Dr. Wilson, "Hiç kimsenin aşılanmadığı veya maske takmadığı bir ortamda, orijinal koronavirüs suşu ile enfekte olan ortalama bir kişinin 2,5 kişiye daha bulaştıracağı tahmin ediliyor" diyor. “Aynı ortamda, Delta bir kişiden 3,5 veya 4 kişiye bulaşabilirdi.”

“Matematik sayesinde katlanarak ve daha hızlı büyüyor” diyor. "Yani, oldukça mütevazı bir bulaşıcılık oranı gibi görünen şey, bir virüsün çok hızlı bir şekilde hakim olmasına neden olabilir."

 

2. Aşısız kişiler risk altındadır.

Çocuklar, gençler ve genç yetişkinler de bir endişe kaynağıdır. "'Yapılan bir araştırma, 50 yaşın altındaki yetişkinlerin ve çocukların
Delta ile enfekte olma olasılığı 5 kat daha fazladır” diyor Dr. Yıldırım. Pfizer-Biotech, 5-11 yaş arası çocuklar için aşı izin başvuru olsa da, henüz bu yaş grubu için bir aşı mevcut değildir ve Temmuz ayı sonu itibariyle ABD'deki gençlerin %50'sinden azı, aşılanmış.

“Daha büyük yaş grupları aşılandıkça,
Dr. Yıldırım, daha genç ve aşılanmamış olanların herhangi bir varyantla COVID-19'a yakalanma riski daha yüksek olacaktır” diyor. "Ancak Delta, genç yaş gruplarını önceki değişkenlerden daha fazla etkiliyor gibi görünüyor."

 

3. Delta çokça yerel salgınlara yol açabilir.

Delta pandemiyi hızlandırmaya devam ederse, Uzmanlar en büyük soruların artan bulaşıcılık hakkında olacağını söylüyor. Kısmen nerede yaşadığınıza ve bulunduğunuz yerde kaç kişinin aşılandığına bağlı olabileceği hakkında göstergeler var.
 Sorun şu ki, bu, lokal bütünlük sağlanmadan virüsün zayıf aşılanmış bir alandan diğerine sıçramasına kolayca yol açılıyor.

Bazı durumlarda, düşük
Yüksek aşılama alanlarıyla çevrili aşı kasabası, sınırları içinde bulunan virüsle sonuçlanabilir ve sonuç “yerel salgınlar” olabilir. O zaman pandemi, ülkede sıcak noktaların olduğu yerde daha önce gördüğümüzden farklı görünebilir.

Bazı uzmanlar genel olarak nispeten yüksek aşılama oranı nedeniyle iyi bir konumda olan bir ülke, aşılama oranları ve varyant arasında bir yarışa girecektir. Ancak uzmanlar, Delta'nın enfeksiyonları çoğaltmaya devam etmesi halinde, yukarı doğru bir COVID-19 eğrisi oluşturabileceğini söylüyor.

Yani, üç veya dört yerine
Yeterince insan aşılandığında tükenen bir yıl pandemisi, vakalardaki artış daha kısa bir süreye sıkıştırılacaktır. Dr. Wilson, "Bu kulağa neredeyse iyi bir şey gibi geliyor" diyor. "Öyle değil." Belirli bir bölgede aynı anda çok fazla insan enfekte olursa, yerel sağlık sistemi bunalır ve daha fazla insan ölür.
diyor. "Bu çok endişelenmemiz gereken bir şey."

 

4. Delta hakkında öğrenilecek daha çok şey var.

Delta ile ilgili veriler biriktikçe, bilim adamları olabildiğince çabuk öğrenmek için çok çalışıyorlar. Önemli bir soru, Delta türünün sizi orijinal virüsten daha fazla hasta edip etmeyeceğidir. Delta'nın ciddiyeti hakkında bilgiler, her ikisi de ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri  tarafından belirtilen İskoçya ve Kanada'dan yapılan çalışmaları içeriyordu.
Bu, Delta varyantının aşılanmamış kişilerde hastaneye yatışla sonuçlanma olasılığının daha yüksek olabileceğini düşündürdü. Bu yaz yayınlanan bir raporda, Delta'lı insanların hastaneye yatış riskinin, daha önce o ülkede baskın mutasyon olan Alpha'lıların iki katı olduğu bulundu.


Başka bir soru, Delta'nın vücudu nasıl etkilediğine odaklanıyor. Dr. Yıldırım, orijinal koronavirüs ile ilişkili olanlardan farklı semptomlar rapor edildiğini söylüyor. "Öksürük ve koku kaybı daha az yaygın gibi görünüyor" diyor. "Ve anketlere göre baş ağrısı, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve ateş mevcut."
Bu arada uzmanlar Delta ve dikkat çekici vakaları incelemeye devam ediyor.  ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri araştırmalarında hiçbir aşının %100 etkili olmadığını,
ve vakalardaki herhangi bir artışı ve bulaşıcılığı etkileyecrğini söylüyor.

ABD, İngiltere ve diğer ülkelerde bulunan Delta'nın bir alt varyantı olan Delta Plus da dahil olmak üzere Delta hakkında ek sorular ve endişeler var. Dr. Yıldırım, “Delta Plus, Delta varyantının sahip olduğu mutasyona ek bir mutasyona sahiptir” diyor.
K417N adı verilen bu mutasyon, virüsün hücreleri enfekte etmek için ihtiyaç duyduğu ve mRNA ve diğer aşıların ana hedefi olan spike proteinini etkiler.

"Delta Plus ilk olarak Hindistan'da rapor edildi, ancak mutasyon tipi daha önce ortaya çıkan Beta gibi varyantlarda bildirildi.
Bu yeni varyantın gerçek yayılma oranını ve hastalık yükü ve sonucu üzerindeki etkisini belirlemek için daha fazla veriye ihtiyaç var” diye ekliyor Dr. Yıldırım.

 

5. Aşılama, Delta'ya karşı en iyi korumadır.


Doktorlar, kendinizi Delta'dan korumak için yapabileceğiniz en önemli şeyin tam aşı yaptırmak olduğunu söylüyor. Bu noktada, örneğin Pfizer veya BioNTech gibi iki dozluk bir aşı alırsanız, her iki aşıyı da yaptırmanız ve ardından önerilen iki dozu beklemeniz gerektiği anlamına gelir.
Bu çekimlerin tam etki göstermesi için haftalık süre. Şimdiye kadarki veriler, izin verilen veya onaylanan aşıların, özellikle ağır hastalık, hastaneye yatış ve ölüme karşı hala güçlü koruma sağladığını göstermiştir.

Ayrıca 65 yaş ve üstü kişiler için Pfizer-BioNTech aşısının takviye dozunu önerilmekte.
Uzun süreli bakım ortamında yaşayanlar ve altta yatan tıbbi rahatsızlıkları olan veya çalışmaları onları COVID-19'a daha yüksek maruz kalma riskine sokabilecek 18 ila 64 arasındaki kişiler. Bu ikinci grup, sağlık çalışanları, öğretmenler ve diğerlerini içerebilir. Bu takviye dozu, birincil serinin ikinci dozunu aldıktan en az altı ay sonra önerilir.
Bazı bağışıklığı baskılayan koşullara sahip kişiler, Pfizer-BioNTech veya Moderna aşılarının üçüncü dozunu alabilirler, böylece iki dozdan sonra ulaşamayacakları bir bağışıklık düzeyine ulaşabilirler.

Bir enfeksiyonu olan tam aşılanmış kişiler başkalarına bulaşabilir, ancak
aşılı kişilerde viral genetik materyal miktarının daha hızlı azalabileceğini bildirilmektedir bu nedenle, burunlarında ve boğazlarında aşısız kişilerle aynı miktarda virüs taşıdıkları tespit edilmiş olsa da, araştırmalar virüsün bir süreliğine yayılabileceğini de ortaya koymuştur. 
Ülkelerde daha fazla insanı aşılamak için çabalar devam ederken, ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri herkes için "katmanlı önleme stratejileri" öneriyor ve bu, önemli veya yüksek bulaşma alanlarında halka açık kapalı ortamlarda yüz maskeleri takmayı içeriyor.
Ajans coğrafi konumunuza bağlı olarak maske talimatları da olabilir.

Dr. Yıldırım, “Hayattaki her şey gibi bu da devam eden bir risk değerlendirmesidir” diyor. “Güneşliyse ve dışarıda olacaksanız, güneş kremi sürün.
Kalabalık bir toplantıdaysanız, potansiyel olarak aşısız insanlarla birlikteyseniz, maskenizi takın ve sosyal mesafeyi koruyun. Eğer aşısızsanız ve aşı için uygunsanız, yapabileceğiniz en iyi şey aşı olmaktır.”

Elbette aşı yaptırmayan çok insan var,
çünkü kişisel lojistik veya zorluklar barikatlar yarattı - ya da almamayı seçmiş olabilirler. Delta varyantı, aşı olabilecekleri bunu yapmaya teşvik etmek için yeterli olacak mı? Aşı hakkında soruları olan herkesi aile doktorlarıyla konuşmaya teşvik eden Dr. Wilson, bunun kesin olarak bilinmediğini, ancak bunun mümkün olduğunu söylüyor.
Dr. Wilson, “Yerel salgınlar olduğunda aşı oranları yükselir” diyor. "Biliyoruz ki, tanıdığınız biri gerçekten hastalanır ve hastaneye giderse, risk hesabınızı biraz değiştirebilir. Bu daha fazla olmaya başlayabilir. Umarım aşı oranlarının arttığını görürüz."

Bu Haberi Paylaş!