Estetik Kaplama Nedir? Zirkonyum Fiyatları 2022

Estetik Kaplama veya Diş kaplaması, dişin üzerine yerleştirilen diş şeklindeki bir başlıktır. Bir dişin anatomisi iki temel kısma ayrılabilir - kök ve kaplama. Sağlıklı dişeti ve kemiği olan bir kişide dişin kökü diş etleri ve kemik ile kaplıdır. Kaplama, dişin ağızda görünen, alt dişlerde dişeti çizgisinin üstünde, üst dişlerde ise diş eti çizgisinin altında görünen kısmıdır. Dişin dışını kısmen veya tamamen kaplayan çimentolu restorasyona diş kronu veya başlığı denir.

  • Zirkonyum Altyapılı Porselen Diş Kaplama
  • Porselen Laminate Veneer Diş Kaplama
  • Kompozit Laminate Veneer Diş Kaplama
  • Tam Deramik Empress Diş Kaplama

Zirkonyum Diş Kaplama

Estetik olarak doygunluk edici sonuçlar almak için tercih edilen diş kaplama çeşididir. Işığı organik diş benzer biçimde yansıtması ve diş eti kenarında renk değişikliği ve diş eti çekilmesine niçin olmaması en büyük avantajlarından birkaçıdır. Aynı zamanda kesik diş ile hatasız ahenk sağlaması sebebi ile kaplama altında bulunan dişte çürük benzer biçimde sorunların yaşanmadığı bir diş kaplama çeşididir. Uygulama tekniği olarak bilgisayar destekli CAD CAM sistemleri ile üretilen zirkonyum diş kaplamalar gerek tek diş üstüne meydana getirilen kaplamalarda gerekse bir ya da birkaç dişin noksan olduğu durumda meydana getirilen diş köprülerinde başarı ile kullanılırlar. Malzeme rengi ağızdaki diş rengi ile aynı olduğundan metal kaplamalardaki benzer biçimde renk örtücü opak tabakasının kullanılması gerekmez. Bu nedenle kaplama yapılacak dişten daha azca kazıma yapılması ile uygulanabilirler. Soğuk ve sıcak hassasiyeti problemi hem bundan dolayı bununla birlikte malzemenin sıcaklık iletkenlik katsayısının metale gore daha düşük olması sebebi ile en az seviyededir.Zirkonyum diş kaplamalar provadan sonrasında dişlerin üstüne hususi sabitleyici siman ile yapıştırılırlar. İmplant uygulamalarının üstüne de uygulama edilen zirkonyum altyapılı seramik kaplamalar biyolojik uyumları sebebi ile günümüzde en fazlaca tercih edilen diş köprü ve kaplamalarıdırlar.

Metal Diş Kaplama

Uzun senelerdir kullanılan bu yöntemde diş üstünden aşındırma yapıldıktan sonrasında ölçü alınır. Laboratuvarda ölçü üstüne metal altyapı için wax hazırlanmış olur ve indüksiyon yöntemi ile ya da CAD CAM tekniği ile diş üstüne ahenk sağlayacak biçimde metal altyapı hazırlanmış olur. Ağızda prova edilen metal üstüne diş teknisyeni seramik toz likit karışımı ile elde etmiş olduğu hamur harcı kıvamındaki seramiği hususi fırçaları ile katman katman uygulayarak diş formu verir. Karşı çenedeki diler ile kapanışı ayarlar ve estetik formu tamamladığında diş hekimi hasta ağzında ren ve kapanış kontrollerini yapar. Gerekli düzeltmeler varsa tamamlanıp cila işlemi meydana getirilen diş kaplaması ağıza takılmaya hazırdır. İçerisinde metal bulunmuş olduğu için güzel duyu olarak dezavantajlı olan bu kaplama fiyatının ucuz olması dayanıklılık problemi olmaması sebebi ile tercih edilebilir. Ancak üretim aşamasında metalin ağızdaki kesik diş ile ülkü ahenk sağlayamaması sebebi ile uzun dönemde kaplamanın altındaki dişin çürümesi şeklinde problemler yaşanabilmektedir. Bu problemi ortadan kaldırabilmek amacı ile indüksiyonlu döküm tekniği geliştirilmiş oradan da daha iyi netice veren lazer ile püskürtme yöntemi kullanılarak hazırlanan metal altyapılar kullanılmaya başlanmıştır. Her ne kadar iyi hazırlanmış olursa olsun metal içeren diş kaplamaları gerek diş eti kenarında ortaya çıkan renk değişiklikleri gerek araç-gereç kalınlığını tolere etmek için dişten daha çok kesim yapılması gerekliliği sebebi ile bizim tarafımızdan pek tercih edilmezler.

Porselen Laminate Diş Kaplama

Diş ön yüzeyine uygulanan yarım diş kaplama da diyebiliriz. Yaprak diş ya da takma tırnak benzer biçimde diş olarak da bilinirler. Hassas bir kaplama yöntemidir. Günümüzde estetik diş hekimliği uygulamaları içinde çoğunlukla kullanılan bir yöntemdir. Uygulamasındaki güçlük ve araç-gereç tutarları sebebi ile fiyatı zirkonyum diş kaplamalara bakılırsa daha yüksektir. Lamina diş uygulaması yardımıyla dişlerin rengi ve şekli istek edilen güzel görünüme dönüşür. Dişlerin damak dil tarafında aşındırma yapılmaz. Ön ve ara yüzeylerine de olası olduğunca azca aşındırma uygulanır. Diş yüzeyine uygulanan porselen lamina işlemi yardımıyla diş yüzeyindeki bozukluklar, sararma, kırık ya da çatlak görüntüler, dişler arasındaki boşluklar tamamen düzeltilebilir.

Empress Diş Kaplama

Metal altyapılı porselen diş kaplamalar bilhassa ön tek diş kaplama yapılması gerektiğinde naturel dişi öykünmek etmekte kifayetsiz kalırlar. Değişik fer kaynakları altında değişik imaj elde edilir. Diş teknisyeni ne kadar yetenekli, tecrübeli ve bilinçli olursa olsun ön tek diş kaplamalarında içinde metal bulunan porselenler ile istenilen netice alınamaz. İşte bu gereksinim sebebi ile tam seramik empress diş kaplamaları, porseleni güçlendirerek tek diş kaplamalarında içinde metal olmadan kullanma fikri ile ortaya çıkmışlardır. İdeal diş kesimi yapıldığında bile hastanın tam seramik empress diş kaplamalarını bilgili ve dikkatli bir halde kullanılması gerekir. Aşırı qüç aldığında kırılma riski olan bu tatbik güzel duyu diş ihtiyacı olduğunda tercih edilmektedir.


Estetik Kaplama Tedavisi Hakkında Sağlıklı Bilgi Alın!

Alacağınız tedavi hakkında emin değilseniz, veya durumunuzla ilgili kafanızda soru işaretleri varsa, kliniğimize gelmeden size uzaktan destek vermek isteriz.

Aşağıdaki tedavi başlıklarına tıklayarak uyguladığımız diğer sağlık hizmetleri hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.