Invisalign (Şeffaf Plak) Nedir ve Neden Tercih Edilir?

Şeffaf hizalayıcılar veya plaklar, dişlerinizi diş tellerine benzer biçimde düzelten, şeffaf, çıkarılabilir ve konforlu türüdür. Plaklar tamamen görünmez değildirler ve çıkarılabilirler, bu nedenle tedavi esnasında dilediğiniz şeyi yiyip içebilir, günlük aktivitelerinize hijyen sorunu olmadan devam edebilirsiniz. Ek olarak fırçalama ve diş ipi kullanmak daha kolaydır. Hizalayıcılar rahattır ve tedavi esnasında ağız yarasına sebep olabilen metal çıkıntıları da yoktur.Invisalign 3D bilgisayar görüntüleme teknolojisi ile gerçekleştirilen ve oldukça başarılı sonuç verdiği ilmi olarak kanıtlanmış bir uygulamadır. Ülkemizde Avrupa ya da Amerika'da ki kadar çok bilinmese de Antmodern'de Ortodonti Uzmanı olan doktor Cengiz Gadimli de Invisalign tedavisi uygulama sertifikasına sahiptir.


Şeffaf plaklarla ortodontik tedavinin ilk aşaması 3d ağız içi tarayıcısı iTero ile dişlerin dijital ölçüsünün alınarak dijital bir model oluşturulması ve bu ölçüler üstünden tedavi planlamasının yapılmasıdır. Hazırlanan dijital tedavi planı, tedavi boyunca geçireceğiniz bütün aşamalarla beraber gülüş tasarımınızın nihai halini de öncesinden görmenizi sağlar. Bu hastalarımız için tarif edilemez bir tecrübedir. Tedavi eğer ölçüleriniz dijital olarak alındı ise aynı gün 3 boyutlu yazıcılar ve son teknoloji dental materyaller ile Avrupa ve Amerika kıtalarında plakların üretimine geçilir.

Her bir plak 10-14 gün süresince takılır, ondan sonra takip eden plağa geçilir. Seri plak değişiklikleri ile dişlere istenilen yönlerde ve açılarda qüç uygulanmakta ve dişler hareket ettirilmektedir. Şeffaf plaklar ile diş hareketi sırasında oluşan ağrı metal tellere kıyasla dör kat daha azdır. Invisalign tedavisinin başarısı için plaklar her gün 20 saate yakın takılmalıdır. 6-8 haftalık takip seansları ile hastalar takip edilmektedir ve tedavi süresi çapraşıklığın şiddetine bağlı olarak yaklaşık 9-15 ay sürer. Tedavinin başarısı hastanın saydam plakları kullanma düzenine sıkı sıkıya bağlıdır.

En sevdiğiniz yemeğin keyfini çıkarma olanağı sağlaması, nişan, düğün, mezuniyet töreni benzeri hususi günlerde ve spor yaparken telsiz olma imkanı sunması, dişlerinizi özgürce fırçalama hissi bu tedaviyi benzersiz kılmaktadır. Hizalayıcılar tamamen görünmez değil, aynı zamanda çıkarılabilirler, böylece tedavi esnasında dilediğiniz şeyi yiyip içebilirsiniz. Diş fırçalama ve diş ipi kullanmak sıkıntı değildir. Ayrıca rahattırlar ve tedavi esnasında ağızda aşınmaya yol olabilecek metal içermezler. Metal ve tellerin olmaması, doktorunuzun kliniğinde ayarlamalar için daha azca vakit harcayacağınız anlamına gelir. Invisalign ayrıca, başladığınızda kendi sanal tedavi planınızı görmenizi sağlar, böylece tedaviniz tamamlandığında dişlerinizin iyi mi görüneceğini görebilirsiniz. Haftalık olarak kendi takibinizi ve değişiminizi cep telefonunuzdan dahi izlemeniz mümkündür!

Invisalign Tedavisi Hakkında Sağlıklı Bilgi Alın!

Alacağınız tedavi hakkında emin değilseniz, veya durumunuzla ilgili kafanızda soru işaretleri varsa, kliniğimize gelmeden size uzaktan destek vermek isteriz.

Aşağıdaki tedavi başlıklarına tıklayarak uyguladığımız diğer sağlık hizmetleri hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.