Diş Protezi Nedir?

Dişlerin diş eti hastalığı veya çürük şeklinde nedenler ile kaybedildiğinde geriye artık hiç diş kalmadı ise tam protez kullanması gerekebilir. Çekilen diş boşluklarını doldurmak, yeme-içme, konuşma ve estetik benzeri temel gereksinimleri karşılamak amacıyla tam protezler uygulanır. Tam protezler günümüzde implant tedavisinin de gittikçe yaygınlaşmasıyla çok fazla kullanım alanı bulamamaktadır.

Tam protezler için alışma süresi, implant destekli protezlerin alışma süresine göre oldukça daha uzun sürer. Özellikle daha evvel hiç tam protez kullanmamış kişiler için ruhsal travma gerçekleştirebilen tam protezler ilk takıldığında ağızda rahatsık verici bir his yaratır. Alt tam proteze alışmak üst tam proteze alışmaktan çoğu zaman daha zor gelir ve daha çok vakit alır. Çünkü alt çenede dil, protezin rahat hareketi için negatif tesir yapar. Tam protez takan hastalar konuşma esnasında da güçlük çekerler. Kelimeleri seslendirirken ses tonlarının değiştiğini hissedebilirler. Zaman içinde hasta konuşma ve dil hareketleri benzeri mevzularda yavaş yavaş uyum sağlayacaktır. Özellikle hiç dişi olmayan hastalarımız ön dişler ile koparma işlemi yapmak istediklerinde de büyük sıkıntı yaşarlar. Çünkü protezin ön tarafına basıldığında doğal olarak arka tarafı da hareket eder ve protez yerinden çıkabilir.

Protelerin gece çıkarılması ağız içi mukozasına rahatlatır sadece protezi olan alışkanlığın kaybedilmesine neden olabilir. Sabah tekrar takılan ağızda fazlalık hissi yaratabilir. Bu nedenle tam protezleri her gün çıkarmak yerine haftanın muayyen günleri çıkarmak tercih edilebilir. Hareketli protezler içinde kullanması en zorluk derecesi yüksek ve alışmakta zorlanılan tam protezler günümüzde implant desteği yardımıyla daha huzurlu kullanım imkânı sunar. Üst çene içinde iki ile dört adet implant doldurularak protezin tutuculuğun sağlanabilir. implant üzeri protez damak dişAlt çenede iki tane implant protezin tutuculuğun için çoğu zaman ehil olur. Çene kemiğinin yoğunluğu ve uygulanan implantların uzunluk ve çapları ile bağlantılı olarak implant sayısı mümkünse dört adet ye çıkarılır. Hazal kemik daha yumuşak olduğundan bilhassa üst çene için tam protez uygulaması tercih ve öneri edilir.

Protez Diş Fiyatları 2022

Protez Diş Fiyatlarını Belirleyen Faktörler

Protez diş fiyatları belirlenirken aşağıdaki faktörler belirleyici olmaktadır;

  • Kliniğin konumu ve diş hekiminin tecrübesi
  • Hastanın estetik beklentisi
  • Protezin sabit veya hareketli olması
  • Alt ve üst çene olarak uygulanacak protezin sayısı
  • Eksik diş sayısının fazlalığı

Protez Tedavisi Hakkında Sağlıklı Bilgi Alın!

Alacağınız tedavi hakkında emin değilseniz, veya durumunuzla ilgili kafanızda soru işaretleri varsa, kliniğimize gelmeden size uzaktan destek vermek isteriz.

Aşağıdaki tedavi başlıklarına tıklayarak uyguladığımız diğer sağlık hizmetleri hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.