Pedodonti | Antalya Diş Hastanesi

Pedodonti Nedir? 0-12 yaş çocukların daimi ve süt dişlerinin korunması ve tedavisini üstlenen anabilim dalıdır. Latince kökenli bir kelime olan pedodonti 'çocuk dişleri' anlamına gelir.

Pedodontist Kime Denir? Diş hekimliği fakültelerinden Pedodonti anabilim dalında uzmanlık yapmış veya doktora eğitimi almış kişilere 'pedodontist' denir.

Bebeklik çağından itibaren oluşan çürük, travmalar veya genetik etkenlerin, çene ve yüz bölgesinde, ağız ve diş sağlığında oluşturduğu problemlerin giderilmesi hatta ileri yaşlarda oluşabilcek sorunların önüne geçmekle ilgilenir.

Çocuğumu Diş Doktoruna Göstermeli Miyim?

6-7 yaşından yaklaşık 13 yaşına kadar süt dişler düşer yerine daimi dişler gelir. Bu dönemde süt dişlerde oluşan bir çürük daimi dişleri etkileyebilir yada genç daimi dişlerin tedavisi, bazı koşullarda olgun insanlardan ayrılmaktadır. Bu tip tedaviler uzmanlık gerektirir. Dolayısıyla bir pedodontist bebeklik döneminden sonra ağız ve diş sağlığıyla birlikte yüz, çene gelişimini koruyucu ve takip eden bir uygulama gerçekleştirir.

Pedodonti Tedavisi Hakkında Sağlıklı Bilgi Alın!

Alacağınız tedavi hakkında emin değilseniz, veya durumunuzla ilgili kafanızda soru işaretleri varsa, kliniğimize gelmeden size uzaktan destek vermek isteriz.

Aşağıdaki tedavi başlıklarına tıklayarak uyguladığımız diğer sağlık hizmetleri hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.