Diş Çekimi Nasıl Yapılır, Ne Kadar Sürer? Çürük Diş Çekilir Mi?

Çürük Diş Çekilir Mi? Diş çekimi, diş hekimlerinin en son tercihidir. Kanal tedavisi, kuron, dolgu vb. tedaviler ile öncelikli hedef dişin kurtarılması ve doğal halini korumaktır.

Diş Çekimi Nasıl Yapılır ve Ne Kadar Sürer?

Diş çekiminde hastaya lokal anestezi uygulanır. Anestezi etkisini gösterdikten sonra diş hekimi dişin kök sayısı, komşu dişelrin ve bölgenin sağlığına göre ilgili prosdürleri uygulayarak dişi yuvasından ayırır. İşlem dişin durumuna göre 15-30 dk arasında sürmektedir. Hasta, çekim sonrası anlatılan gerekli prosedürleri uyguladığı taktirde çok kısa sürede normal yeme düzenine dönebilir.

Diş Çekimi Neden Gereklidir?

  • Travma sonucu dişler, çürük veya kırık nedeniyle tahribata uğramışsa çeşitli tedavi seçenekleriyle kurtatılamayan dişlerin çekimi gereklidir.
  • Zamanında tedavi edilmemiş dolayısıyla ilerlemiş diş eti hastalığı kemik dokusunu tahribata uğratabilir. Sonucunda diş, soketinde sallanmaya başlamış ve diş eti tedavisine cevap vermiyorsa ilgili dişin çekilmesi gerekir.
  • Düşmesi beklenen süt dişleri eğer zamanını çok geçirirse ağız ve diş sağlığında sorun oluşturabilir. Bunları önlemek adına çekim gerçekleştirilir.
  • Gömülü dişler, 20 yaş dişlerinde çok rastlanılması dolayısıyla en sık rastlanılan diş çekimi durumlarından biridir. Kişiye yer sıkışıklığı, iltihap ve çürükle oldukça rahatsızlık veren dişlerdir. Bu rahatsızlığın sonlanması adına en sağlıklı çözüm diş çekimi olur.
  • Ortodontik tedavi içinde, gerekli yer ve düzen için uzman hekim kararı ile diş çekimine karar verilebilir.

20 Yaş Diş Çekimi Ağrılı Bir İşlem Midir?

20 yaş dişleri çekimi esnasında ilgili bölgeye lokal anestezi yapılır ve dolayısıyla işlem esnasında ağrı veya acı hissetmezsiniz.

Diş Çekimi Tedavisi Hakkında Sağlıklı Bilgi Alın!

Alacağınız tedavi hakkında emin değilseniz, veya durumunuzla ilgili kafanızda soru işaretleri varsa, kliniğimize gelmeden size uzaktan destek vermek isteriz.

Aşağıdaki tedavi başlıklarına tıklayarak uyguladığımız diğer sağlık hizmetleri hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.